Spotkanie promocyjne książki dr. hab. Rafała Łatki pt. „Prymas Stefan Wyszyński w realiach PRL”

17 września 2022 obrazek_wyróżniający

W czwartek, 15 września br., w Centrum Edukacyjnym IDMN przy ul. Andersa 20 w Warszawie odbyło się spotkanie promocyjne książki dr. hab. Rafała Łatki pt. „Prymas Stefan Wyszyński w realiach PRL”. Publikacja została wydana nakładem IDMN oraz Wydawnictwa Instytutu De Republica. W spotkaniu wzięli udział m.in. prof. Jan Żaryn, dyrektor IDMN oraz prof. Paweł Skibiński, zastępca dyrektora IDMN.

Ważna data
W dyskusji wzięli udział, oprócz autora, prof. Paweł Skibiński, prof. dr hab. Antoni Dudek oraz prof. Jan Żaryn, który wspólnie z ks. dr hab. Krzysztof Warchałowskim z Instytutu De Republica, którzy otworzyli spotkanie w imieniu swoich instytucji. Data spotkania nie była kwestią przypadku. Wydarzenie odbyło się w trzy dni po pierwszej rocznicy beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego.

– Cenne jest to dzisiejsze spotkanie z racji faktu wydania książki, oczywiście, ale chciałbym podkreślić jeszcze datę spotkania. Spotykamy się (…) trzy dni po rocznicy ubiegłorocznej beatyfikacji księdza kardynała Wyszyńskiego. I myślę, że jest to ze strony świata nauki, historyków, politologów, również i naszego Instytutu De Republica uświetnienie tej rocznicy wyniesienia kardynała Wyszyńskiego na ołtarze – powiedział ks. dr hab. Krzysztof Warchałowski z Rady Naukowej Instytutu De Republika.

Lektura pod znakiem wielu pytań
Już na początku spotkania podkreślono, że „Prymas Stefan Wyszyński w realiach PRL” to książka, która stawia przed czytelnikiem wiele pytań. Część z nich padła już podczas dyskusji. Uczestnicy rozważali m.in. kwestię wpływu kardynała Wyszyńskiego, który nigdy nie mówił o sobie jako o polityku, na rzeczywistość polityczną PRL-u oraz to, jak bardzo realia społeczno-polityczne wyznaczały działania Prymasa, a w jakim stopniu to właśnie Prymas odcisnął na nich piętno. Padło także pytanie dotyczące roli dziejowej kardynała Stefana Wyszyńskiego i wizji narodu polskiego bez jego postaci.

– Nawałnica komunistyczna nie była tak prosta, jak to się dzisiaj wydaje, do pokonania i naród polski był okaleczony przez komunizm. Co by się stało, gdyby Prymasa nie było? Jak te okaleczenia by sięgały głębiej? – powiedział prof. Jan Żaryn, dyrektor IDMN.

O jednym z najgenialniejszych Polaków
Książka autorstwa dr. hab. Rafała Łatki, jak podkreślają uczestnicy panelu – specjalisty w dziedzinie historii Kościoła XX wieku, jest efektem jego wieloletnich badań i analiz źródłowych. W sposób całościowy przedstawia podejście Prymasa Tysiąclecia do rzeczywistości społeczno-politycznej PRL, ukazując go nie tylko jako lidera Kościoła, ale także narodu. Jak zauważył prof. Jan Żaryn podczas dyskusji, jest to biografia bardzo ważna, pozwalająca na nowo przyjrzeć się życiu kardynała Wyszyńskiego, który niewątpliwie zasłużył na miano jednego z najgenialniejszych Polaków.

Książkę można kupić na stronie Instytutu De Republica.

Fot. Robert Parma/Instytut De Republica

Autor: Redakcja IDMN