Spotkanie z autorami publikacji z serii „Młodzi historycy IDMN” podczas XXVIII Targach Wydawców Katolickich

23 kwietnia 2023 obrazek_wyróżniający

W sobotę, 22 kwietnia br. w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się spotkanie z Marceliną Koprowską i Przemysławem Pazikiem, autorami dwóch publikacji wydanych przez IDMN w ramach serii „Młodzi historycy IDMN”. Wydarzenie towarzyszyło XXVIII Targom Wydawców Katolickich.

W panelu dyskusyjnym wzięli udział autorzy książek wydanych przez IDMN i Wydawnictwo Neriton – Marcelina Koprowska, autorka „Życia religijnego podczas Powstania Warszawskiego” i dr Przemysław Pazik, autor „Sporów i wyborów ideowych katolików w Polsce 1942–1948”.

Uczestnicy rozmawiali na temat swoich publikacji, przedstawiających historyczne spojrzenie na zagadnienia związane z historią Kościoła i religii. Nie zabrakło charakterystyki katolików pojawiających się na kartach wymienionych książek, rozmowy na temat symboli życia religijnego w Powstaniu Warszawskim, a także omówienia zaskakujących niekiedy sposobów i miejsc odprawiania mszy w wojennych warunkach.

– Jeżeli mowa o symbolach, to niekoniecznie muszą to być przedmioty. Są też postacie ważne, czy wybijające się na tle reszty społeczeństwa. Myślę, że takimi postaciami-symbolami dla życia religijnego mogą być kapelani, a szczególnie dwaj z nich, którzy zostali męczennikami i potem błogosławionymi Kościoła katolickiego, a więc ks. Józef Stanek oraz ojciec Michał Czartoryski, dominikanin – zaznaczyła Marcelina Koprowska podczas spotkania.

Poruszono także wątek losu katolików zaangażowanych w życie społeczno-polityczne tuż po zakończeniu II wojny światowej w Polsce, ich trudnego położenia w życiu politycznym oraz powodów tej sytuacji.

– To jest książka o przegranych. Piszę o tym, co myśleli ludzie, którzy przegrywali swoją walkę polityczną. Jest ich niewielu, dlatego że ci, którzy przegrywali ją najbardziej, rzeczywiście zeszli ze sceny historii. Uważam, że środowisko polityczne, które miało najbardziej zdecydowany pomysł na Polskę, zapłaciło najwyższą cenę za artykułowanie tego pomysłu po 1945 roku. Chodzi o środowisko, które według mnie było na drodze stawania się polską chadecją, ale na tej drodze zostało zatrzymane przez narodziny komunistycznego systemu władzy – powiedział dr Przemysław Pazik podczas wydarzenia.

Spotkanie towarzyszy XXVIII Targom Wydawców Katolickich, podczas których czekamy na Państwa przy stoisku nr 34. Znaleźć tam możecie zarówno publikacje autorów biorących udział w spotkaniu, jak i inne wydawnictwa dotyczące zagadnień związanych z religią i Kościołem z perspektywy historycznej, takie jak „Encyklopedia ruchu narodowego. Organizacje, wydarzenia, pojęcia, t. 1-2” wyróżniona Nagrodą FENIKS 2023 w kategorii „Historia-Niepodległa”, czy nagradzany wcześniej „Słownik biograficznego polskiego katolicyzmu społecznego”. Nasze stoisko jest jeszcze dla Państwa otwarte do godziny 17:30 w niedzielę 23 kwietnia br.

Więcej informacji o IDMN na XXVIII Targach Wydawców Katolickich.


Serdecznie zapraszamy!

Autor: Redakcja IDMN