Spotkanie z Marceliną Koprowską w kawiarni Agere Contra

31 lipca 2023 obrazek_wyróżniający

W poniedziałek, 31 lipca br. w kawiarni Agere Contra przy ul. Chłodnej 2/18 w Warszawie, odbyło się spotkanie pt. „Warszawska odpowiedź na siły zła – tajemnice historii Mszy i modlitw nie tylko w piwnicach 1944”. Patronat nad wydarzeniem objął Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.

W spotkaniu w przeddzień 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wzięła udział Marcelina Koprowska, autorka bestsellerowej książki „Życie religijne podczas Powstania Warszawskiego”, która ukazała się nakładem IDMN oraz Wydawnictwa Neriton w ubiegłym roku. Wydarzenie odbyło się pod hasłem „Warszawska odpowiedź na siły zła – tajemnice historii Mszy i modlitw nie tylko w piwnicach 1944”.

Podczas spotkania dotykano zagadnień poruszanych w publikacji, która stała się punktem wyjścia do dalszej rozmowy. Zgromadzeni mieli okazję posłuchać m.in. o miejscach, często bardzo nietypowych, w których odbywały się Msze Święte podczas Powstania Warszawskiego, a także o tym, jak wyglądały one w praktyce. 

– Te msze miały różny charakter. Bywało tak, że miały charakter uroczysty, podniosły, spokojny, gdzie ołtarze są przystrojone pięknymi kwiatami, biało-czerwoną flagą, godłem Polski i innymi akcentami patriotycznymi (…). Ale były też takie, które odbywały się na zwyczajnym podwórku, był mały ołtarzyk, kapliczka zrobiona przez mieszkańców w czasie okupacji lub powstania, ksiądz i ludzie, którzy stoją w nieładzie – wyjaśniała Marcelina Koprowska podczas spotkania.

Rozmówcy poruszyli zagadnienie statystyk życia religijnego w powstańczej Warszawie, przy których analizie szczególnie przydatne są pomoce naukowe załączone do publikacji, takie jak mapa miejsc sprawowania Mszy Świętych. Dyskutowano również o tym, jak wyglądała komunikacja, przyjmowanie sakramentów oraz postawy religijne ludności w Warszawie podczas powstania.

– Przypomina mi się jedno wspomnienie pewnej pani, która była pod ogromnym wrażeniem tego, że w trakcie nalotu, kiedy było niebezpiecznie i wszyscy ludzie się skryli, a potem wrócili na mszę, ksiądz cały czas był przy ołtarzu i to było dla niej niezwykłe świadectwo tego, że dla księdza najważniejsze jest to, co on tutaj sprawuje i że nawet bomby mu nie są straszne, ale taka była rzeczywistość – wspominała Marcelina Koprowska podczas wydarzenia.

Agere Contra, to chrześcijańska kawiarnia w centrum Warszawy, której celem jest działalność oparta na tradycjach i wartościach wypływających z wiary. Organizowane są tam wydarzenia z udziałem ciekawych i wartościowych gości, będące okazją do dyskusji na ważne tematy oraz swobodnej wymiany zdań.

Więcej o książce „Życie religijne podczas Powstania Warszawskiego” przeczytacie TUTAJ.

Wydarzenie patronatem objęły Radio Wnet oraz Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Autor: Redakcja IDMN