Uroczystość 102. rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego w Drozdowie

30 czerwca 2021 obrazek_wyróżniający

W poniedziałek, 28 czerwca br. dyrektor IDMN prof. Jan Żaryn uczestniczył w uroczystości związanej ze 102. rocznicą podpisania Traktatu Wersalskiego w Muzeum Przyrody-Dworze Lutosławskich w Drozdowie.

Podczas wydarzenia prof. Jan Żaryn wygłosił wykład o niezwykłym wkładzie Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w odzyskanie przez Polskę Niepodległości, szczególnie o roli jaką odegrali dwaj mężowie stanu podczas konferencji pokojowej w Paryżu.

– Paryż stał się na kilka miesięcy centrum świata. To tu przybywają wszyscy politycy, ich doradcy, media – cały ówczesny świat koncentruje się na Paryżu. To jest centrum rozstrzygające losy Europy i świata. I w tym centrum znalazły się dwie postaci: Ignacy Jan Paderewski i Roman Dmowski, jako delegaci rządu polskiego – powiedział prof. Jan Żaryn, dyrektor IDMN.

W Drozdowie, w miejscu szczególnie bliskim Romanowi Dmowskiemu, planowane jest utworzenie Muzeum Romana Dmowskiego i Rodziny Lutosławskich. Miejscowe Muzeum Przyrody-Dwór Lutosławskich otrzymało na ten cel 600 tys. złotych ze środków Funduszu Patriotycznego.

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej od początku wspiera decyzje Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prowadzące do powstania nowej placówki oraz aktywnie włącza się w jej tworzenie poprzez udział w przygotowywaniu scenariusza wystawy i stałej obecności przy tym dziele.

– Wystawa główna, która będzie mam nadzieję tworzona, będzie dziełem pracowników naszego Instytutu – podkreślił podczas uroczystości dyrektor IDMN.

[envira-gallery id=”5443″]

Autor: Redakcja IDMN