Uroczystość odsłonięcia pomnika w Potoku – Stanach pamięci Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz okolicznych mieszkańców zamordowanych w kwietniu 1944 r. przez członków Armii Ludowej

9 października 2020 obrazek_wyróżniający

W niedzielę 11 października 2020 roku w Potoku-Stany, na południe od Kraśnika, odbędzie się odsłonięcie pierwszego pomnika upamiętniającego żołnierzy i konspiratorów Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej zamordowanych w kwietniu 1944 r. przez komunistów z AL (tzw. mord w Puziowych Dołach).

Budowę pomnika i uroczystość sfinansowali: Fundacja im. Kazimierza Wielkiego, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

***

19 kwietnia 1944 r. w Puziowych Dołach bandyci z Armii Ludowej uwięzili 13 mężczyzn, których podejrzewali o sympatyzowanie z AK i NSZ. Jeszcze w Dąbrówce rozstrzelano Kazimierza Barana i Józefa Grzyba, traktując ich jako tarcze strzeleckie, ale oddając strzały w taki sposób, żeby od razu nie zabić. Stanisława Krzeszowskiego komuniści zamordowali siekierą, odcinając nogi na pniaku. Szczególnie brutalnie AL-owcy potraktowali ks. Markiewicza, którego spalili żywcem po zakneblowaniu i przywiązaniu do drzewa, oraz Lucjana Dumę, którego rozerwali końmi. Ciała zamordowanych pierwotnie zakopano na miejscu kaźni, jednak później bandyci przenieśli je w nieznane do dziś miejsce. Ostatni żyjący morderca odmawia udzielenia informacji o miejscu ich ukrycia.

Autor: Redakcja IDMN