Uroczystości z okazji 159. rocznicy urodzin Romana Dmowskiego

9 sierpnia 2023 obrazek_wyróżniający

W środę, 9 sierpnia br. odbyły się uroczystości związane z 159. rocznicą urodzin Romana Dmowskiego, jednego z patronów naszego Instytutu. W wydarzeniach upamiętniających wziął udział prof. Jan Żaryn, dyrektor IDMN.

Obchody 159. rocznicy urodzin Romana Dmowskiego rozpoczęły się od złożenia kwiatów przez prof. Jana Żaryna, dyrektora IDMN przy głazie pamiątkowym ustawionym nad brzegiem Jeziorka Kamionkowskiego w Warszawie, w pobliżu miejsca narodzin jednego z patronów IDMN. Następnie udano się na Dworzec Warszawa Wschodnia, którego patronem od 2020 r. jest Roman Dmowski, by tu także upamiętnić jednego z Ojców Niepodległości pod tablicą poświęconą jego osobie.

Następnie została odprawiona Msza Św. w intencji Romana Dmowskiego w Kościele pw. Matki Bożej Loretańskiej przy ul. Ratuszowej 5a w Warszawie. Wybór świątyni nie jest przypadkowy – jest to tutaj 13 listopada 1864 r. Dmowski przyjął chrzest.

– Roman Dmowski był człowiekiem światowego formatu, dyplomata, minister spraw zagranicznych, prezes Koła Polskiego, poseł w Petersburgu, twórca-założyciel i prezes trójzaborowej Ligi Narodowej, znający świetnie języki obce, rozpoznawalny na całym świecie, ale miał także w swojej pamięci tę małą ojczyznę – to tutaj się urodził, tutaj był ochrzczony, tutaj są miejsca jego pamięci i dlatego właśnie tu się dzisiaj spotykamy jako Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej w dniu 159. rocznicy jego urodzin – powiedział prof. Jan Żaryn, dyrektor IDMN podczas uroczystości.

Po Mszy  Św. złożono wiązanki kwiatowe pod tablicą pamiątkową umieszczoną na elewacji świątyni. W uroczystościach wziął udział poczet sztandarowy wystawiony przez Stowarzyszenie Krechowiacy. Towarzystwo Krzewienia Edukacji Historycznej im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich.

– Podczas konferencji pokojowej w Paryżu przebywający tam dziennikarze i politycy całego świata mówili o nim, że obok premiera Grecji jest jednym z najgenialniejszych polityków ówczesnego pokolenia. Jedną tylko stawiano dodatkową tezę, że niestety to nie oni są przywódcami mocarstw, które mają największy wpływ na budowanie pokoju światowego. Ale Roman Dmowski był wówczas bez wątpienia jedną z najważniejszych figur politycznych na terenie Europy, człowiekiem świata, człowiekiem Europy – podkreślił prof. Jan Żaryn.

Autor: Redakcja IDMN