Wczoraj Dmowski, dziś Skarga? Władze Krakowa planują usunięcie pomnika ks. Piotra Skargi

2 lutego 2022 obrazek_wyróżniający

Władze Krakowa wracają do pomysłu sprzed kilku lat i chcą usunąć pomnik księdza Piotra Skargi. Mimo, iż projektu oficjalnie nie ma jeszcze w wykazie inwestycji miejskich, prezydent miasta Jacek Majchrowski publicznie deklaruje, że dąży do zabrania monumentu z reprezentacyjnego miejsca w ścisłym centrum Krakowa. Dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn wszedł w skład Społecznego Komitetu Obrony Pomnika ks. Piotra Skargi.

Prawdopodobnie impulsem do pozbycia się pomnika ks. Piotra Skargi z przestrzeni publicznej jest trwający proces beatyfikacyjny Kaznodziei Narodu, którego monument znajduje się w zabytkowym centrum Krakowa – naprzeciw świątyni mieszczącej doczesne szczątki ks. Skargi. Jego usunięcie może być wizerunkowo jeszcze większym wyzwaniem, gdyby miało się okazać, że sprawa dotyczy postaci błogosławionego Kościoła Katolickiego.

W 2001 roku decyzję o postawieniu pomnika ks. Piotra Skargi podjął ówczesny Prezydent Miasta Krakowa Andrzej Gołaś. Poświęcenia pomnika dokonał ówczesny kardynał krakowski kard. Franciszek Macharski. Autorem rzeźby jest uznany krakowski artysta rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Czesław Dźwigaj.

Potrzeba wprowadzenia zieleni czy przebudowy architektonicznej rzeczonego placu wydaje się być jedynie pretekstem. Jak ujawniło Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, koszt takiego zabiegu to kwota opiewająca na miliony złotych, które trzeba by wyasygnować z pieniędzy publicznych. Wspomniany projekt zgłoszony do budżetu obywatelskiego został przez krakowskich urzędników odrzucony z powodu zbyt niskich środków projektowanych na wykonanie prac, które oszacowano pierwotnie na 1,4 mln zł.

W obronie pomnika ks. Piotra Skargi głos zabierają kolejne organizacje polityczne, społeczne, obywatelskie oraz osoby zaufania publicznego z kręgów nauki i kultury. W tej sprawie z petycją do prezydenta Krakowa wystąpiło również wspomniane Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi. Pod apelem zatytułowanym „Skarga Zostaje”, który zamieszczony jest na stronie skargazostaje.pl podpisało się już blisko 10 tysięcy osób. Każdy podpis wraz z treścią petycji zostanie przekazany do gabinetu prezydenta Jacka Majchrowskiego.

Organizatorzy akcji zapowiadają kontynuację działań publicznych zmierzających do zablokowania planów miejskich urzędników względem pomnika.

Autor: Redakcja IDMN