Wernisaż wystawy „Nie tacy inni. Dzieciństwo sto lat temu”

13 stycznia 2023 obrazek_wyróżniający

W piątek, 13 stycznia br., w Centrum Edukacyjnym IDMN przy ul. Andersa 20 w Warszawie odbył się uroczysty wernisaż wystawy „Nie tacy inni. Dzieciństwo sto lat temu”, przygotowanej przez Dział Dokumentacji IDMN. W wydarzeniu wziął udział dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn.

Wernisaż na Andersa 20

Wystawę „Nie tacy inni. Dzieciństwo sto lat temu” zainaugurował prof. Jan Żaryn, dyrektor IDMN, który jednocześnie powitał gości przybyłych na wernisaż. Wśród nich znaleźli się także członkowie rodzin bohaterów naszej wystawy. W trakcie wprowadzenia do wernisażu goście mieli okazję posłuchać również jednej z inicjatorek wystawy – Klary Sakiewicz, kierownik Działu Dokumentacji IDMN, która opowiedziała o koncepcji wystawy. Wernisaż został wzbogacony oprawą muzyczną zapewnioną przez Kapelę Niwińskich ze Starej Huty. Po części oficjalnej goście zaproszeni zostali do indywidualnego zwiedzenia wystawy.

– Polskość, która jest oferowana na tej wystawie, jest polskością do teraz aktualną. Bardzo liczę na to, ponieważ autorami wystawy są młodzi ludzie, którzy mają tę zdolność komunikowania się także z młodym pokoleniem, które sami reprezentują, że przybędzie do nas na ul. Andersa 20 polska młodzież zorganizowana w klasach, szkołach, ale także spontanicznie, indywidualnie – powiedział prof. Jan Żaryn podczas wernisażu.

O wystawie

Wystawa „Nie tacy inni. Dzieciństwo i młodość sto lat temu” opowiada o młodych ludziach, których dzieciństwo przypadło na koniec XIX i I połowę XX w. Jej twórcy wykorzystali materiały zgromadzone w archiwum naszego Instytutu. Wśród nich prezentujemy korespondencję, fragmenty dzienników, szkolnych zeszytów, rysunków, czy map.

– Ten przedział od czasów zaborów, przez II Rzeczpospolitą, po czasy II wojny światowej i stalinizmu – to z jednej strony doświadczenia nieporównywalne, a z drugiej coś jednak jest na rzeczy, że są to wspólne pokolenia. Co je łączy? Przede wszystkim miłość, rodzina, to jest ta niezwykła wartość, która w polskiej tradycji – także do dzisiaj – jest traktowana jako najważniejsza – powiedział prof. Jan Żaryn podczas wernisażu.

Ekspozycja ma na celu ukazanie przemyśleń, emocji, wyzwań, rozterek, lektur, a także tego wszystkiego, co miało wpływ na ukształtowanie Polek i Polaków na ludzi, którzy przysłużyli się Ojczyźnie na różnych polach działalności.

– Z tych materiałów archiwalnych wynika także, że model dzieciństwa, sposoby i metody wychowawcze, kontekst kulturowy, społeczny i polityczny, na jaki przypada młodość danego pokolenia jest różny, ale razem z Pauliną Rosą odkryłyśmy, że pewne dziecięce potrzeby, emocje, które towarzyszą dorastaniu, sposoby radzenia sobie z problemami, relacje z rówieśnikami i dorosłymi na przestrzeni wieków są jednak wspólne i wydaje mi się, że spojrzenie na dzieciństwo z końca XIX i I poł. XX wieku stanowi formę nie tylko ciekawostki, ale pozwala też sobie uświadomić doświadczenia i odczucia współdzielone z naszymi rodakami z minionych epok i poczuć swego rodzaju wspólnotę pokoleń – powiedziała Klara Sakiewicz, jedna z inicjatorek wystawy podczas wernisażu.

Dla zwiedzających

Wystawę oglądać będzie można od 13 stycznia do 6 lutego br. od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-18:00 w Centrum Edukacyjnym IDMN przy ul. Andersa 20 w Warszawie. Ekspozycji towarzyszyć będą wydarzenia, takie jak warsztaty czy wykłady, o których więcej przeczytacie TUTAJ. Dla zwiedzających przygotowaliśmy również gadżety związane tematycznie z wystawą.

Koncepcja i teksty plansz: Klara Sakiewicz, Paulina Rosa
Opracowanie graficzne: Michał Czartoszewski

Wstęp wolny – serdecznie zapraszamy!

Autor: Redakcja IDMN