Wieczór wspomnień i konferencja naukowa w 10. rocznicę śmierci Wiesława Chrzanowskiego

26 kwietnia 2022 obrazek_wyróżniający

W czwartek, 28 kwietnia br. o godz. 18:00 w Centrum Edukacyjnym IDMN przy ul. Andersa 20 w Warszawie, odbędzie się „Wieczór wspomnień o Wiesławie Chrzanowskim”. Następnego dnia, 29 kwietnia br., o godz. 10:00 rozpocznie się konferencja naukowa pt. „Polityk. Prawnik. Mistrz. Wiesław Chrzanowski (1923-2012)”. Wydarzenia upamiętniające 10. rocznicę śmierci Wiesława Chrzanowskiego organizowane są przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej we współpracy z Muzeum Historii Polski.

W wieczorze wspomnień, 28 kwietnia, o godz. 18:00, wezmą udział osoby związane z Wiesławem Chrzanowskim – przyjaciele, współpracownicy oraz uczniowie, którzy podzielą się swoimi wspomnieniami dotyczącymi wspólnych działań z Marszałkiem Sejmu RP I kadencji. Będą to Włodzimierz Blajerski, Sławomir Czarlewski, Aleksander Hall, Marek Jurek oraz Henryk Klata.

Następnego dnia, 29 kwietnia, o godz. 10:00 w Centrum Edukacyjnym IDMN rozpocznie się konferencja naukowa pt. „Polityk. Prawnik. Mistrz. Wiesław Chrzanowski (1923-2012)”. W trakcie wydarzenia wygłoszone zostaną referaty dotyczące życia i działalności Wiesława Chrzanowskiego, po których odbędzie się dyskusja. Cały harmonogram konferencji znajduje się poniżej w załączniku.

Wstęp wolny. Oba wydarzenia będą także transmitowane na żywo na profilu IDMN na Facebook’u.

W ramach obchodów upamiętniających 10. rocznicę śmierci Wiesława Chrzanowskiego,
28 kwietnia, o godz. 12:00 w Sejmie RP, odbędzie się wernisaż wystawy przygotowanej przez Muzeum Historii Polski pt. „Polityk. Prawnik. Mistrz. Wiesław Chrzanowski (1923-2012)”. Kolejnym elementem obchodów będzie premiera filmu pt. „Mistrz i przyjaciel. Wiesław Chrzanowski”. Ta odbędzie się 29 kwietnia, o godz. 16:00 w serwisie YouTube i na profilu Facebook’owym MHP.

W piątek, o godz. 19:00 w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie odbędzie się msza święta w intencji Wiesława Chrzanowskiego.

Wiesław Chrzanowski był jednym z czołowych działaczy ruchu chrześcijańsko-narodowego w XX w. oraz organizacji niepodległościowych w okresie PRL. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Był jednym z głównych doradców „Solidarności”. Chrzanowski był także profesorem prawa KUL, założycielem i wieloletnim przewodniczącym Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, Marszałkiem Sejmu RP I kadencji, Ministrem Sprawiedliwości RP oraz współpracownikiem bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zmarł 29 kwietnia 2012 r.

Organizatorami wydarzeń są Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz Muzeum Historii Polski. Program upamiętnienia został przygotowany przez komitet w składzie: Marek Jurek, Robert Kostro, prof. Jan Żaryn, Robert Kuraszkiewicz, prof. Paweł Skibiński, Ewa i Piotr Miereccy.

Harmonogram-konferencji-29-04-2022 Pobierz

Autor: Redakcja IDMN