„Wieczór z Paderewskim” już za nami!

26 czerwca 2021 obrazek_wyróżniający

W piątek, 25 czerwca br. w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej odbyło się spotkanie upamiętniające wielkiego polskiego kompozytora i męża stanu Ignacego Jana Paderewskiego z okazji zbliżającej się 80. rocznicy jego śmierci.

Wydarzenie składało się z dwóch części. Pierwsza część to koncert maestro Karola Radziwonowicza i kwintetu smyczkowego „I Solisti di Varsavia”.

W drugiej części spotkania dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn wygłosił wykład zatytułowany „Ignacy Jan Paderewski – mąż stanu i polityk”.

– Ignacy Jan Paderewski, podobnie jak Henryk Sienkiewicz, potrafił zrozumieć, że jest taki czas w dziejach Polski, gdzie talenty osobiste są nie po to, by je prywatyzować, lecz po to, by oddawać je z nawiązką Ojczyźnie – powiedział dyrektor IDMN.

Ostatnim punktem spotkania było uroczyste złożenie kwiatów sarkofagu Ignacego Jana Paderewskiego w krypcie archikatedry św. Jana w Warszawie.

– Paderewski miał niezwykły talent umiejętnej gry ze światem jego epoki, by ten świat podporządkować celom, które uważał za najważniejsze. Jednym z tych celów na pewno było odzyskanie przez Polskę niepodległości – podkreślił podczas spotkania prof. Jan Żaryn.

[envira-gallery id=”5349″]

Autor: Redakcja IDMN