Wizyta dyrektora IDMN, prof. Jana Żaryna w Ostrowi Mazowieckiej

25 maja 2023 obrazek_wyróżniający

W czwartek, 25 maja br. dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn odwiedził Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej, Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej oraz Muzeum Dom Rodziny Pileckich. Ważnym punktem wydarzeń było także otwarcie wystawy „Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny” przy Starej Elektrowni, przy ul. 11 listopada 7 w Ostrowi Mazowieckiej, którą oglądać będzie można do 23 czerwca br. 

Intensywny dzień rozpoczął się od wykładu prof. Jana Żaryna, dyrektora IDMN pt. „Dziedzictwo bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego na dziś” w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej, który odbył się w ramach obchodów Dnia Patrona Powiatu Ostrowskiego. Po części wykładowej miało miejsce wręczenie nagród w powiatowym konkursie plastycznym „Błogosławiony Stefan Kardynał Wyszyński – Prymas Tysiąclecia”. Dyrektor IDMN zwiedził także Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej.

– Mamy więc człowieka, kapłana uformowanego w pewnej bardzo mocnej szkole kapłaństwa polskiego. My mamy dzisiaj świadomość, z perspektywy późniejszych dekad, także życia Prymasa Wyszyńskiego, ale i innych kapłanów, aż do księdza Jerzego Popiełuszki, że dominantą kapłaństwa polskiego jest męczeństwo – powiedział prof. Jan Żaryn podczas wykładu.

Kolejnym punktem wizyty było otwarcie wystawy „Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny” przy Starej Elektrowni w Ostrowi Mazowieckiej. Następnie dyrektor IDMN wygłosił wykład w Muzeum Dom Rodziny Pileckich pt. „Kardynał Stefan Wyszyński i rotmistrz Witold Pilecki – dwie drogi w służbie Polsce”. Wydarzenie pozostawało w związku z mijającą dziś 75. rocznicą śmierci rotmistrza oraz nadchodzącą rocznicą śmierci Prymasa.

– Odwaga i jasność umysłu Prymasa Wyszyńskiego pokazywały, że był on jak najbardziej zdolny do wyrażania swoich opinii tak samo suwerennie wobec Gomułki, jak i papieża Pawła VI i ta odwaga, ta wielkość tego człowieka jest także tutaj widziana – powiedział dyrektor IDMN podczas otwarcia wystawy.

Z przyjemnością informujemy także, że Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej, Klub Dyskusyjny im. Tomasza Merty, burmistrz miasta Ostrów Mazowiecka, Jerzy Bauer oraz Muzeum Dom Rodziny Pileckich planują bliższą współpracę. W planach jest już m.in. wzniesienie tablicy upamiętniającej Jana Harusewicza, członka Ligi Narodowej oraz lekarza powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej, jednego z bohaterów miasta, o którym pamięć wśród mieszkańców jest wciąż żywa.

Oczekujcie informacji o dalszych wspólnych inicjatywach!

Autor: Redakcja IDMN