Wystawa „Narodowczynie” otwarta!

10 kwietnia 2024 obrazek_wyróżniający

Już od 9 kwietnia można zwiedzać wystawę „Narodowczynie – prawicowe feministki”. Ekspozycja przybliża sylwetki i działalność kobiet związanych z ruchem narodowym. Na wystawie znalazły się unikatowe zdjęcia i archiwalia, które prezentują w szerokim kontekście aktywność kobiet w przestrzeni publicznej przełomu XIX i XX w. oraz dwudziestolecia międzywojennego. Zapraszamy do odwiedzenia wystawy. Wstęp wolny!

Prawicowe feministki
Wystawa „Narodowczynie – prawicowe feministki” prezentuje historię organizacji kobiecych związanych z ruchem narodowo-demokratycznym, w tym przede wszystkim ich wkład w uzyskanie przez kobiety praw wyborczych w 1918 r., walkę o emancypację prawną i społeczną, walkę z przemocą domową i dostępem do rynku pracy, a także przedstawienie ich roli w konspiracji niepodległościowej przed odzyskaniem niepodległości i w czasie II wojny światowej.

– Bohaterkami wystawy są działaczki obozu narodowego – mówił prof. Jan Żaryn, wskazując jednocześnie na rolę ruchu narodowego w kwestii emancypacji kobiet. – Ruch prawicowy, narodowy, patriotyczny wykreował kobiety, które były zainteresowane aktywnym udziałem w przestrzeni publicznej – wskazywał dyrektor IDMN.

Prof. Jan Żaryn podkreślał nie tylko zaangażowanie prawicowych feministek w sprawy społeczne, ale także ich postawę patriotyczną. – Bez Narodowej Organizacji Kobiet nie byłoby ruchu narodowego na terenie II Rzeczpospolitej. Była to organizacja skupiająca osoby z różnych warstw społecznych i środowisk. Bardzo istotna była wieź pomiędzy kobietami działającymi w strukturach NOK i strukturach kościelnych. Łączenie różnorodnych środowisk, organizacji i warstw społecznych to fenomen prawicowych organizacji kobiecych w II RP – podsumował.

Dekalog narodowczyń
„Narodowczynie – prawicowe feministki” to pierwsza tego rodzaju ekspozycja, która przybliża sylwetki i działalność kobiet związanych z ruchem narodowym.

– Naszą wystawę zorganizowaliśmy wokół tekstu „Wskazania Narodowczyni”, który został opublikowany na łamach „Hasła Polki”. Cała narracja ekspozycja nawiązuje na różnych płaszczyznach do tych „wskazań” – mówił jeden z kuratorów wystawy Michał Gniadek-Zieliński, charakteryzując założenia wystawy.

Wystawa składa się z X części, które przedstawiają kolejno:
• część I – programy i cele Narodowej Organizacji Kobiet, a także narodowych radykałek, głośnych w drugiej połowie lat 30.,
• część II – historię rywalizacji i współpracy narodowczyń z innymi organizacjami kobiecymi w Polsce,
• część III – symbolikę organizacyjną,
• część IV – zmiany pokoleniowe, w tym powstanie kobiecej części Obozu Narodowo-Radykalnego, konflikty organizacyjne oraz jedyny rozłam, jaki dotknął NOK,
• część V – działalność pedagogiczną i oświatową narodowczyń, ich program wychowania,
• część VI – aktywność NOK na tle ogólnej działalności społeczno-politycznej endeczek,
• część VII – struktury NOK, prasę organizacji,
• część VIII – działalność narodowczyń na rzecz dzieci i poprawy statusu kobiety w rodzinie oraz wybrane sylwetki kobiet, które uchodziły w środowisku za największe autorytety,
• część IX – udział w konspiracji i walce o niepodległość (XIX w., Wielka Wojna, obrona granic, II wojna światowa),
• część X – relacje narodowczyń z męską częścią ruchu narodowo-demokratycznego, w tym miejsce kwestii kobiecej i emancypacji kobiet w programie endecji.

Zwiedzanie wystawy
Wystawę można oglądać w Instytucie Dziedzictwa Myśli Narodowej w Warszawie, ul. Powsińska 64A. Wstęp jest bezpłatny, a ekspozycja będzie dostępna od 9 kwietnia do 9 lipca.

Godziny otwarcia
• Czwartki – piątki – godz. 15.00 – 20.00
• Soboty – niedziele – godz. 12.00 – 20.00
• Poniedziałki – środy – nieczynne

Zapisy dla grup: muzeum@idmn.pl (możliwość zwiedzania w innych dniach i godzinach)

Noc Muzeów – 18 maja
• godz. 18.00 – 21.00 – samodzielne zwiedzanie wystawy, pokazy filmów, stoiska rekonstruktorów
• godz. 20.00 – oprowadzanie kuratorskie
• godz. 21.00 – dancing z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną

Wydarzenia towarzyszące
Wystawie będą towarzyszyły wykłady, warsztaty i inne wydarzenia popularyzujące sylwetki oraz aktywność społeczno-polityczną narodowczyń. Pierwsze wydarzenie już 18 kwietnia. Będzie to wykład Joanny Mruk, rekonstruktorki GRH Bluszcz i autorki książki „Moda kobieca w okupowanej Polsce” zatytułowany Patriotyczna moda kobieca XIX i XX w.

Pełny spis wydarzeń towarzyszących znajdziecie TUTAJ.

Autor: Redakcja IDMN