XV Festiwal Filmowy NNW dobiegł końca!

30 września 2023 obrazek_wyróżniający

W dniach, 27-30 września br. w Gdyni odbył się XV Festiwal Filmowy NNW, organizowany przez Stowarzyszenie Scena Kultury i Miasto Gdynia. IDMN był jednym z partnerów instytucjonalnych wydarzenia i współtworzył część inicjatyw, odbywających się podczas Festiwalu, a wśród nich m.in. panele dyskusyjne, pokazy filmowe, promocję książki, czy stoisko z naszymi materiałami promocyjnymi.

Tegoroczny Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci dobiegł końca. Podczas wydarzenia mogliście skorzystać z wielu aktywności odbywających się pod patronatem lub przy wsparciu naszego Instytutu. Całe wydarzenie byliśmy dla Was dostępni na Placu Grunwaldzkim, przy naszym stoisku z wydawnictwami i materiałami promocyjnymi, gdzie można było napić się ciepłej kawy i porozmawiać z pracownikami IDMN o działalności naszego Instytutu.

Pokazy filmowe

Zaprezentowano cztery filmy powstałe dzięki pomocy IDMN. Produkcja większości z nich została wsparta środkami z Funduszu Patriotycznego. W repertuarze znalazły się:

  • „Jan Paweł II – znak sprzeciwu” w reż. Krzysztofa Nowaka
  • „Architekt Wolności” w reż. Łukasz Woźniakowskiego i Łukasza Różyckiego
  • „Panna opętana” w reż. Macieja Pawlickiego
  • „Tadeusz Romer – misja niemożliwa” w reż. Jacka Papisa
  • „Harcerz nr 1. Rzecz o Andrzeju Małkowskim” w reż. Adama Turuli i Marii Wilgus

Nagrodzeni

Film „Tadeusz Romer – misja niemożliwa” został nagrodzony podczas Gali Finałowej Nagrodą Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej S.A., a sam reżyser Jacek Papis otrzymał Nagrodę im. Janusza Krupskiego.

Nagrodę „Drzwi do Wolności” podczas Gali Finałowej XV Międzynarodowego Festiwalu NNW otrzymał prof. Stanisław Gebhardt, przewodniczący Rady Programowej IDMN.

– Od kiedy skończyłem 12 lat poświęciłem wszystkie dni możliwe dla pracy dla Polski, wy jesteście dowodem polskości tych ziem – powiedział po odebraniu Nagrody prof. Stanisław Gebhardt.

Debaty i panele dyskusyjne

Festiwal rozpoczęliśmy od spotkania autorskiego z Adamem Chmieleckim, autorem wydanej przez nas i Wydawnictwo Neriton książki pt. „Porozumienie Centrum”. W wydarzeniu wziął gościnnie udział także członek Porozumienia Centrum, Czesław Nowak, a rozmowę poprowadził Piotr Siewak z IDMN.

Dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego NNW wziął udział aż w pięciu panelach dyskusyjnych i debatach. Pierwszą z nich była dyskusja po projekcji filmu „Jan Paweł II – znak sprzeciwu”, odbywająca się pod hasłem „Zmienili oblicze ziemi – Wyszyński – JPII – Reagan” po filmie pt. „Jan Paweł II – znak sprzeciwu”. Udział wzięli w niej także Jerzy Majcherczyk, podróżnik, Grzegorz Polak, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Krzysztof Nowak, dziennikarz, dyrektor TVP2 oraz prof. Robin Barnett, były Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce. Moderatorem był Jan Ruman.

– Jan Paweł II wyniesiony został na pomniki i skutek był taki, że być może jest na tych pomnikach, za to go coraz mniej kolejne pokolenia znają, mimo pozostawienia po sobie niezwykłego dorobku. Trzeba widzieć podobnie jako swego rodzaju zagrożenie, jeśli chodzi o uhonorowanie wyjątkowej postaci, to wszystko, co pozostawił dla nas Prymas Tysiąclecia, Stefan Wyszyński – powiedział prof. Jan Żaryn podczas panelu dyskusyjnego pt. „Zmienili oblicze ziemi – Wyszyński – JPII – Reagan”.

Tego samego dnia prof. Jan Żaryn uczestniczył także w panelu dyskusyjny „Młyna nie sprzedam – czyli po co nam Polska?” wraz ze Stefanem Tompsonem, ekspertem ds. komunikacji, popularyzującym polską historię, Maciejem Pawlickim, reżyserem, producentem, Andrzejem Goździkowskim, przedsiębiorcą oraz Pawłem Witaszkiem, przedsiębiorcą, mecenasem kultury. Moderatorem był Michał Karnowski.

– W „Pannie Opętanej” kluczowe pytanie jest o to, czy Polacy sami chcą i dorośli do tego, żeby być niepodlegli, czy uważają, że są tak bardzo karłowaci i opanowani przez wstyd i domniemanie swojej małości, że z góry wolą oddać podstawowe prawa stanowienia o nas obcym siłom i mieć święty spokój. Wbrew pozorom wydaje się właśnie, że i dzisiaj to pytanie jest bardzo aktualne, m.in. dlatego, że sytuacja nie jest tak czytelna, jak niegdyś – zaznaczył prof. Jan Żaryn podczas panelu dyskusyjnego „Młyna nie sprzedam – czyli po co nam Polska?”.

Ostatniego dnia Festiwalu miejsce miała debata o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej pt. „Ulmowie, Kowalscy, Kosiory – heroizm codzienny”, w której uczestniczyli także prof. Magdalena Gawin, dyrektor Instytutu Pileckiego, Maciej Pawlicki, reżyser, producent, Dariusz Walusiak, reżyser, historyk, dokumentalista, Mariusz Pilis, reżyser oraz dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN. Moderatorem debaty był Jan Ruman.

– Nie było żadnego innego państwa, poza Polskim Państwem Podziemnym, takiego rządu na uchodźstwie, gdzie konkretne resorty, jak MSZ, czy grupa berneńska, ale także Tadeusz Romer, o którym film mogli Państwo tutaj zobaczyć, organizowali pomoc instytucjonalną, która jest niezwykłym fenomenem. To powodowało, że to polski rząd, polskie władze i struktury podziemne, nie tylko uznały, ale i realizowały ten cel wojny, którym poza odzyskaniem niepodległości, co było oczywiste, było także ratowanie Żydów – powiedział prof. Jan Żaryn podczas debaty.

Ponadto dyrektor IDMN wziął udział w dyskusjach po seansach filmów „Architekt Wolności” w reż. Łukasz Woźniakowskiego i Łukasza Różyckiego oraz „Panna opętana” w reż. Macieja Pawlickiego.

O festiwalu

Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego prezentowane są polskie i międzynarodowe produkcje filmowe, ukazujące różne drogi do wolności, zarówno narodów, jak i indywidualnej wolności każdego człowieka. Dopełnieniem corocznego programu Festiwalu w Gdyni są koncerty, widowiska plenerowe, spektakle teatralne, wernisaże, wystawy, panele dyskusyjne, promocje książek oraz spotkania ze świadkami historii. Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Scena Kultury i Miasto Gdynia. Jednym z partnerów instytucjonalnych tegorocznej edycji był IDMN.

Dziękujemy, że byliście z nami! Do zobaczenia za rok!

Autor: Redakcja IDMN