Za nami trzydniowy objazd po północnym Mazowszu w ramach szkolenia „Katolicka architektura sakralna i jej symbolika”!

19 czerwca 2023 obrazek_wyróżniający

W dniach od 15 do 17 czerwca br. odbyło się szkolenie IDMN dla nauczycieli religii i historii pt. „Katolicka architektura sakralna i jej symbolika”. Przedsięwzięcie miało charakter objazdu terenowego po północnym Mazowszu. Wydarzenie odbyło się w ramach programu „Mozaika Niepodległości”, którego partnerem jest Fundacja PKO Bank Polski.

Wydarzenie skierowane było do nauczycieli religii i historii w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Kurs miał formę trzydniowych warsztatów terenowych na Północnym Mazowszu, podczas których uczestnicy mieli okazję zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami z historii i symboliki katolickiej architektury sakralnej od średniowiecza do XX wieku oraz poszerzyć swoje kompetencje w zakresie nauczania o tytułowym zagadnieniu. 

Na trasie przejazdu, która obejmowała miejscowości: Warszawa Wesoła – Kobyłka – Serock – Pułtusk – Maków Mazowiecki – Gołymin – Szreńsk – Drobin – Płock – Kobylniki – Czerwińsk n. Wisłą – Zakroczym, uczestnicy zobaczyli najciekawsze przykłady budownictwa sakralnego na Północnym Mazowszu datowane od średniowiecza po XX w., wśród nich zarówno kościoły, jak i kompleksy klasztorne. Wyjazd był niepowtarzalną okazją do poszerzenia poprzez praktykę i bezpośredni kontakt z zabytkami wiedzy z zakresu historii sztuki, dotyczącej tego okresu.

Objazd poprzedzony został repetytoryjnym proseminarium z teorii architektury wprowadzającym w tematykę objazdu w formie online.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział!

Autor: Redakcja IDMN