Zainaugurowano działalność Centrum Edukacyjnego IDMN

16 marca 2022 obrazek_wyróżniający

W środę, 16 marca br., wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wraz z dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego prof. Janem Żarynem, uroczyście otworzyli Centrum Edukacyjne IDMN przy ul. Andersa 20 w Warszawie.

Nowe miejsce na mapie Warszawy
Głównym celem powołania do życia Centrum Edukacyjnego IDMN jest chęć zaprezentowania oferty edukacyjnej i kulturalnej Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej warszawiakom i wszystkim odwiedzającym stolicę naszego kraju. Dzięki doskonałej lokalizacji, Centrum będą mogli bez trudu odwiedzić indywidualni turyści, ale także wycieczki szkolne. Oferta będzie skierowana głównie do młodzieży – w interesujący sposób ma przybliżać historię Polski za pomocą warsztatów, wykładów, dostępnej czytelni, czy spotkań ze świadkami historii.

Nie tylko oferta edukacyjna
Centrum Edukacyjne IDMN to przede wszystkim miejsce spotkań – promocji książek, wystaw czy premierowych projekcji filmów. Będzie to także miejsce przeznaczone do prowadzenia różnego rodzaju szkoleń – głównie skierowanych do nauczycieli i edukatorów. Na stałe do kalendarza wydarzeń Centrum wpiszą się warsztaty źródłoznawcze dla studentów kierunków humanistycznych. Pierwsze z nich ruszają już pod koniec marca.

Już zaczęliśmy bardzo intensywnie współpracować z nauczycielami, przede wszystkim historii, ale także języka polskiego i katechezy. Przeszkoliliśmy nauczycieli na okoliczność naszego wspaniałego narodowego święta 1 marca, dnia żołnierzy wyklętych – podkreślał podczas briefingu prasowego dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn.

Odpowiedź na bieżące potrzeby

„Wojna na Ukrainie pokazuje, jak ważna jest debata i odkrywanie zafałszowań, jak ważna jest prawda. Mam nadzieję, że to miejsce będzie właśnie temu służyło” – powiedział podczas inauguracji wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Obecnie w Centrum Edukacyjnym IDMN przygotowywana jest również oferta edukacyjna dla uchodźców wojennych z Ukrainy, która pomoże im w adaptacji do nowych warunków.

Andersa 20
Centrum Edukacyjne IDMN mieści się przy ul. Andersa 20 w Warszawie. Będzie to miejsce, w którym z pewnością odnajdą coś dla siebie miłośnicy historii Polski. Samo wnętrze lokalu nawiązuje architektonicznie do dwudziestolecia międzywojennego. Składa się z dwóch sal użytkowych – sali głównej, w której organizowane będą spotkania i wystawy oraz z sali warsztatowej, przeznaczonej do pracy w mniejszych grupach. Całość dopełnia niewielka biblioteka – miejsce relaksu i intelektualnej przygody. W Centrum na stałe gościć będą pracownicy IDMN i wolontariusze, studenci warszawskich uczelni.

Słowniki biograficzne IDMN
Podczas uroczystości zaprezentowano także najnowszy, trzeci tom słowników biograficznych wydawanych przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej. „Słownik biograficzny polskiego obozu narodowego” pod redakcją dr. Krzysztofa Kawęckiego oraz „Słownik polskiego katolicyzmu społecznego” pod redakcją dr. hab. Rafała Łatki, to jeden z głównych projektów realizowanych przez IDMN od momentu jego powstania. Stanowią one kompendium wiedzy na temat wybitnych postaci XIX i XX w. działających w szeroko pojętym obozie narodowym i katolicko-społecznym. Każdy tom słowników to kilkadziesiąt obszernych biogramów ludzi często nieznanych, lecz niezwykle zasłużonych dla polskiej historii. Pierwsze tomy słowników biograficznych IDMN otrzymały Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2021 w kategorii historia. Nagroda została przyznana w ramach XXVI Targów Wydawców Katolickich.

Autor: Redakcja IDMN