Zapraszamy do udziału w seminariach naukowych IDMN w semestrze letnim 2022/2023!

20 stycznia 2023 obrazek_wyróżniający

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego zaprasza wszystkich zainteresowanych badaczy dziejów obozu narodowego i katolicyzmu społecznego w Polsce do wzięcia udziału w seminariach naukowych. Seminaria odbywać się będą w formie zdalnej na platformie Zoom Meetings raz w miesiącu od stycznia do czerwca br.

Organizowany przez IDMN cykl seminariów stanowi forum wymiany myśli badaczy dziejów polskiego obozu narodowego i katolicyzmu społecznego w Polsce. Podczas spotkań prezentowane i dyskutowane będą najnowsze badania nad problematyką znajdującą się w kręgu zainteresowań Instytutu.

Seminaria odbywać się będą w formie zdalnej od 25 stycznia br. do 28 czerwca br. Uczestniczyć w nich będzie można po wcześniejszym zgłoszeniu. Osoby zainteresowane udziałem proszone są o przesłanie takiej informacji na adres: seminaria@idmn.pl

Pełny harmonogram seminariów:

25 stycznia, godz. 17.30, Zoom Meeting – Bolesława Piaseckiego rozmowy z gen. Iwanem Sierowem – fakty i mity – dr Wojciech Muszyński (Biuro Badań Historycznych IPN w Warszawie)

22 lutego, godz. 17.30, Zoom Meeting – Rola ks. Jerzego Popiełuszki na tle innych duchownych związanych z opozycją w latach 1982-1984 – mgr Katarzyna Jóźwik (Wydział Historii UW/Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki)

29 marca, godz. 17.30, Zoom Meeting – Władysław Siła-Nowicki i oskarżenia o zdradę – dr Ewa Rzeczkowska (Instytut Historii KUL)

26 kwietnia, godz. 17.30, Zoom Meeting – „Opoka” – londyńska inicjatywa wydawnicza Jędrzeja Giertycha, dr Anna Szwed-Walczak (Instytut Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS w Lublinie)

31 maja, godz. 17.30, Zoom Meeting – Centralna Agencja Polska w Lozannie jako jedna z najważniejszych polskich organizacji na Zachodzie w czasie Wielkiej Wojny – mgr Piotr Siewak (Instytut Historii PAN/IDMN)

28 czerwca, godz. 17.30, Zoom Meeting – Wspólnie z sanacją czy obok sanacji? Udział Polskiego Stronnictwa Katolicko-Ludowego w kampanii wyborczej do parlamentu w 1928 r. – mgr Paweł Magiera (Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII w Krakowie)


Autor: Redakcja IDMN