Zapraszamy na premierę filmu „Gród nad jeziorem”

19 lutego 2024 obrazek_wyróżniający

W najbliższy czwartek, 22 lutego br. zapraszamy na premierę filmu „Gród nad jeziorem”, która odbędzie się o godz. 18.00 w Kinie Rialto przy ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 38 w Poznaniu.

O filmie:

Gród nad jeziorem (2023), reż. M. Gniadek-Zieliński

Film dokumentalny przedstawiający przez pryzmat odkrycia grodu kultury łużyckiej w Biskupinie (1933 r.) historię sporu politycznego między Polską i Niemcami wokół przynależności etnohistorycznej ziem ówczesnego państwa polskiego, a także przybliżający sylwetkę prof. Józefa Kostrzewskiego, odkrywcy grodu. W filmie biorą udział historycy i archeolodzy, którzy prezentują szerokie tło społeczno-polityczne w jakim funkcjonowała archeologia początku XX w., a także równie szerokie tło jej wagi dla problematyki relacji polsko-niemieckich w okresie dwudziestolecia międzywojennego. W filmie wykorzystano m.in. wypowiedzi i nagrania archiwalne Józefa Kostrzewskiego, a także materiały i fotografie ze zbiorów m.in. Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, PAN Archiwum w Warszawie Oddział w Poznaniu, Bundesarchiv, Narodowego Instytutu Audiowizualnego, Narodowego Archiwum Cyfrowego i innych.

Premierze filmu będzie towarzyszyć dyskusja, w której wezmą udział:

Michał Gniadek-Zieliński, dr Bartosz Józwiak – twórcy filmu

dr Andrzej Prinke – współautor książki „Żywot długi, pracowity i spełniony. Profesor Józef Kostrzewski (1885-1969)”

Wydawnictwa:

Podczas wydarzenia do nabycia będą najnowsze wydawnictwa Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej oraz Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, poświęcone dwóm z bohaterów filmu:

•          Jarmila E. Kaczmarek, Andrzej Prinke, Żywot długi, pracowity i spełniony. Profesor Józef Kostrzewski (1885-1969), Poznań 2023. (PDF dostępny na stronie MA w Poznaniu)

•          Karol Stojanowski, Broszury programowe (1940-1943), oprac. Michał Gniadek-Zieliński, Warszawa 2023.

Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!

Autor: Redakcja IDMN