Zapraszamy na spotkanie pt. Artysta jest organizatorem wyobraźni narodowej. Debata w 80. rocznicę powstania pisma „Sztuka i Naród”!

7 października 2022 obrazek_wyróżniający

Serdecznie zapraszamy na debatę pt. „Artysta jest organizatorem wyobraźni narodowej”, która odbędzie się z okazji tegorocznej 80. rocznicy powstania pisma „Sztuka i Naród”, 20 października br., o godz. 17:00 w Centrum Edukacyjnym IDMN przy ul. Andersa 20 w Warszawie. W spotkaniu weźmie udział Andrzej Mastalerz, który przeczyta fragmenty tekstów takich twórców, jak Tadeusz Gajcy czy Andrzej Trzebiński. Wstęp wolny!

W debacie wezmą udział prof. Maciej Urbanowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Marian Kisiel z Uniwersytetu Śląskiego i prof. Karol Samsel z Uniwersytetu Warszawskiego. Ponadto podczas spotkania będzie można wysłuchać fragmentów utworów twórców tytułowego czasopisma w interpretacji znanego aktora, Andrzeja Mastalerza.

„Sztuka i Naród” to konspiracyjny miesięcznik literacki wydawany w latach 1942–1944 w Warszawie, będący jedynym ukazującym się regularnie pismem literackim podczas okupacji niemieckiej. Związany był z Konfederacją Narodu. Mottem przyświecającym pismu był cytat z „Promethidionu” Kamila Cypriana Norwida – Artysta jest organizatorem wyobraźni narodowej. Na łamach miesięcznika publikowali m.in. Wacław Bojarski, Tadeusz Gajcy, Bronisław Onufry Kopczyński, Zdzisław Stroński czy Andrzej Trzebiński. „Sztuka i Naród” postrzegana jest dziś jako jedno z najważniejszych i najbardziej inspirujących zjawisk w życiu literackim polskiego podziemia niepodległościowego.

Wstęp wolny – serdecznie zapraszamy!

Autor: Redakcja IDMN