Zapraszamy na wystawę „Nie tacy inni. Dzieciństwo i młodość sto lat temu” w Poznaniu! [ZAPOWIEDŹ]

8 września 2023 obrazek_wyróżniający

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego zaprasza na wystawę pt. „Nie tacy inni. Dzieciństwo i młodość sto lat temu”. Ekspozycja będzie miała miejsce w dniach 11-27 września br. w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznania, przy al. Niepodległości 16/18. Wstęp na wystawę będzie bezpłatny. Współorganizatorami wydarzenia są Instytut Poznański oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Partnerem wystawy jest Fundacja PKO Bank Polski.

Otwarcie wystawy odbędzie się 11 września br. o godz. 11:00 w hallu głównym Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznania. Ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających bezpłatnie do 27 września br. Ze względu na tematykę wystawy szczególnie zachęcamy do zapoznania się z nią grupy uczniów z lokalnych szkół wraz z nauczycielami. Dla odwiedzających naszą wystawę przygotowaliśmy materiały promocyjne.

Wystawa „Nie tacy inni. Dzieciństwo i młodość sto lat temu” przygotowana przez Dział Dokumentacji IDMN, swoją premierę miała w styczniu tego roku. W ostatnim czasie ponownie udostępniliśmy ją w Centrum Edukacyjnym IDMN dla zwiedzających. Zobaczyć ją mieli szansę także turyści w Zakopanem, gdzie eksponowana była podczas tegorocznych wakacji przed Kinem Sokół. Teraz to mieszkańcy Poznania i okolic bez planowania długich podróży będą mieli okazję zapoznać się z naszą ekspozycją!

O wystawie

„Nie tacy inni. Dzieciństwo i młodość sto lat temu” ma na celu ukazanie perspektywy dzieci i młodzieży, na takie zagadnienia, jak światopogląd, wiara, relacje międzyludzkie, codzienność, rozrywka i kultura czy edukacja. Chronologicznie wystaw skupia się na okresie od końca XIX wieku do połowy XX wieku. Na wystawowych planszach zwiedzający będą mieli możliwość przyjrzenia się doświadczeniom poprzednich pokoleń zarówno z perspektywy dokumentów oficjalnych, jak i nieoficjalnych, takich jak korespondencja, fragmenty dzienników, szkolnych zeszytów, rysunków oraz map. Znaczna większość prezentowanych źródeł pochodzi ze zbiorów Instytutu, które bogate są w dokumenty dotyczące dzieciństwa.

Celem ekspozycji jest jak najwierniejsze przedstawienie i zgłębienie świata dziecięcych przemyśleń, emocji, wyzwań, rozterek, lektur oraz tego wszystkiego, co wpłynęło na ukształtowanie Polek i Polaków przed wiekiem na pokolenie ludzi szczególnie zasłużonych dla Ojczyzny podczas trudnych momentów w historii naszego kraju. Jednocześnie wychodząc na przekór przekonaniu o całkowitej odmienności doświadczenia dzieciństwa i młodzieńczości w I połowie XX wieku, nie ignorując występujących różnic, twórcy wystawy przekonują, że istnieją takie elementy tego okresu życia, które wspólne są po dziś dzień, obrazując tym samym wspólnotę tożsamościową trwającą przez pokolenia.

Wystawa IDMN: „Nie tacy inni. Dzieciństwo i młodość sto lat temu”
11-27 września 2023 r.
Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznania, al. Niepodległości 16/18
Koncepcja i teksty plansz: Klara Sakiewicz, Paulina Rosa
Opracowanie graficzne: Michał Czartoszewski
Wstęp wolny – serdecznie zapraszamy!

Autor: Redakcja IDMN