Ks. Franciszek Blachnicki – twórca ruchu Światło Życie, ofiara zbrodni komunistycznej – Audycja „Dziedzictwo i Pamięć”

25 lipca 2023

Ksiądz Franciszek Blachnicki był jednym z najbardziej represjonowanych przez system komunistyczny duchownych – to opinia dr. Karola Nawrockiego, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. IPN ustalił, że 68-letni duchowny został zamordowany – otruty – 27 lutego 1987 roku w Carlsbergu.

Wojenne losy

W młodości harcerz, podczas II wojny światowej więzień KL Auschwitz. Przez nazistów został skazany na karę śmierci przez ścięcie, którą zamieniono na 10 lat więzienia. Po 1945 roku został księdzem, a następnie twórcą największego ruchu odnowy religijnej – ruchu oazowego Światło Życie – który skupił blisko 2 mln Polaków w latach 1964-1989.

To właśnie w wojennych latach zapadła decyzja o wstąpieniu na drogę kapłaństwa.

– To wtedy, w skrajnych okolicznościach, Franciszek Blachnicki odczuł światło, dotyk Pana Boga – mówi prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. – Został skazany na karę śmierci za sprzeniewierzenie się Trzeciej Rzeszy, bo był traktowany jako jej obywatel, gdyż tereny śląskie zostały włączone do Rzeszy. Notabene jego bracia zostali wcieleni do Wermachtu – dodaje nasz gość.

Prześladowania w czasach PRL

Ksiądz Franciszek Blachnicki ukończył seminarium duchowne w Krakowie i pozostał w Polsce. W 1961 roku duchowny był skazany na karę pozbawienia wolności, a 20 lat później prokuratura wojskowa wydała list gończy, zarzucając kapłanowi działanie na szkodę PRL. Dlaczego? Czy odpowiedzi można szukać w słowach duchownego: „Ewangelizacja, która nie jest w stanie w codziennych, egzystencjalnych sytuacjach pomóc rozwiązać ludziom problem wyzwolenia – jest nieporozumieniem”?

– Niewątpliwie punktem odniesienia dla księdza Franciszka Blachnickiego było oddziaływanie na młodzież. Droga uwolnienia młodego człowieka od komunizmu, ideologii, praktyki i skierowania go w stronę odkrycia, że Bóg jest dawcą wolności, powoduje skutki – wyjaśnia prof. Jan Żaryn.

Po ogłoszeniu stanu wojennego, po 1981 roku, ksiądz Franciszek Blachnicki przebywał na emigracji w Niemczech, gdzie wciąż był inwigilowany przez peerelowskie służby. Zmarł nagle w Carlsbergu 27 lutego 1987 roku. 14 marca 2023 Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że śmierć ks. Franciszka Blachnickiego nastąpiła na skutek zabójstwa poprzez podanie ofierze śmiertelnych substancji toksycznych. Więcej w nagraniu.

tekst: jedynka.polskieradio.pl

Zachęcamy do odsłuchania całości audycji na stronie Polskiego Radia.

Autor: Redakcja IDMN