„Oddolny żywioł, który okazał się sprawczy”. Prof. Jan Żaryn o Solidarności

2 września 2020

– Z perspektywy uczestnika wydarzeń sprzed 40 lat widzę, że Solidarność to ruch społeczny, który kolejny raz udowadnia istnienie w polskim narodzie potrzeby wolności – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn.

W Gdańsku prezydent Andrzej Duda weźmie udział w obchodach 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. Ich zawarcie umożliwiło powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Związek, jako 10-milionowy ruch społeczny, przyczynił się do upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.

„Siła sprawcza”

Gość PR24 powiedział, że Solidarność była oddolnym żywiołem. – Siła klasy robotniczej, która miała być beneficjentem systemu, a było przecież inaczej, okazała się sprawcza. W jakiejś mierze wytworzył ją system, ale w swojej masie była nie do opanowania przez system partyjny – tłumaczył historyk.

Prof. Jan Żaryn podkreślił, że Solidarność 1980 roku wyrosła z homilii Jana Pawła II z roku 1979, z przekonania, że nie prawo stanowione przez komunistów jest prawem moralnym, a prawo chrześcijańskie.

– Klasa robotnicza okazała się wyposażona w zdrowe siły polskości, które były tworzone przez naukę Kościoła, przez religijność w rodzinach polskich – dodał prof. Jan Żaryn.

Więcej na: https://polskieradio24.pl/130/5925/Artykul/2573589,Oddolny-zywiol-ktory-okazal-sie-sprawczy-Prof-Jan-Zaryn-o-Solidarnosci

Autor: Redakcja IDMN