Piotr Gliński o Marszu Niepodległości w nowej formie: to właśnie miłość do Polski

10 listopada 2020

– Najważniejsze jest to, żebyśmy pamiętali, co nas łączy i co jest najważniejsze dla naszej wspólnoty – komentował na antenie Polskiego Radia 24 wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński w kontekście tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Wicepremier Piotr Gliński pytany na antenie Polskiego Radia 24 o tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości wskazał, że „najważniejsze jest to, żebyśmy pamiętali, co nas łączy i co jest najważniejsze dla naszej wspólnoty”.

Piotr Gliński o Marszu Niepodległości w Warszawie: bardzo pozytywna decyzja

Jak mówił, „nie różne przemijające mody czy jakieś awantury ideologiczne, próby podważania polskiej tradycji i polskiej tożsamości są istotne, istotne jest to, co nas konstytuuje jako naród”.

– Dalej na świecie wspólnoty polityczne istnieją przede wszystkim, jako narody. Spójrzmy na te największe, najmocniejsze narody, o których najgłośniej, jak one dbają o swoje tradycje, o swoje symbole i o swoje interesy w gruncie rzeczy – zwrócił uwagę minister kultury.

Został też zapytany o to, jak przyjął decyzję organizatorów Marszu Niepodległości o tym, że tegoroczny marsz odbędzie się w formie „rajdu” ulicami Warszawy. – Wydaje mi się, że to jest bardzo pozytywna decyzja, taka w której widzę wielką odpowiedzialność. Mamy pandemię, która jest rozszalała, mamy tysiące zachorowań dziennie, polskie państwo jest przygotowane, polska służba zdrowia jest przygotowana i walczy z tą pandemią, (…) udaje nam się obronić system zdrowia i najsłabszych w społeczeństwie. Ale pandemia jest potworna, jest szalenie zagrażająca i w związku z tym, nieodpowiedzialne zachowania w przestrzeni publicznej są bulwersujące – mówił minister kultury.

Zaznaczył, że rozumie, iż „bardzo trudno było organizatorom zrezygnować z tej tradycyjnej formy”.

W jego ocenie organizatorzy „zachowali się bardzo odpowiedzialnie, właśnie w imię wartości nadrzędnej”. – Ja bym powiedział, że w imię miłości do Polski. To właśnie miłość do Polski tych patriotów, którzy organizują te marsze spowodowała, że przyjęli taką formę, która jest bardziej bezpieczna w okresie pandemii – wskazał szef resortu kultury.

Marsz Niepodległości w Warszawie w nowej formie

W poniedziałek Stowarzyszenie „Marsz Niepodległości” poinformowało, że tegoroczny marsz odbędzie się w formie „rajdu” ulicami Warszawy. Wziąć w nim udział mogą wszyscy zmotoryzowani patrioci, a także rowerzyści. Marsz startuje o godz. 14 z Ronda Dmowskiego.

Źródło: https://kultura.onet.pl/wiadomosci/piotr-glinski-o-nowym-marszu-niepodleglosci-to-wlasnie-milosc-do-polski/mft4qew

Autor: Redakcja IDMN