Prof. Jan Żaryn: porozumienie w obliczu wojny polsko-bolszewickiej było symboliczne

17 sierpnia 2020

– Porozumienie elit w obliczu wojny polsko-bolszewickiej było zarówno symbolicznie, jak i taktyczne. Rząd Wincentego Witosa, człowieka centrum, miał symbolizować zgodę od lewicy po prawicę – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

W sobotę obchodziliśmy wyjątkową, bo 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. To jedna z najważniejszych batalii świata, która zatrzymała pochód bolszewików na Europę. Czy Józef Piłsudski może dziś inspirować? Kto jest ojcem Polski Niepodległej?

„Rewelacyjne decyzje Józefa Piłsudskiego”

Prof. Jan Żaryn z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego podkreślał jak istotne w walce z bolszewikami było zjednoczenie narodu.

– Ważnym elementem jednoczenia narodu w obliczu wojny polsko-bolszewickiej była również religijność i wzrastająca w Polsce pobożność – wskazywał.

Gość Polskiego Radia 24 zwracał także uwagę na to gesty konkretnych bohaterów Bitwy Warszawskiej. – Naczelnik Piłsudski podjął dwie rewelacyjne decyzje personalne – mówił.

– To mianowanie w lipcu 1920 na szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Tadeusza Rozwadowskiego, a na dowódca Frontu Północnego w czasie wojny polsko-bolszewickiej gen. Józefa Hallera – wyjaśniał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: „Temat Dnia/Gość PR24”

Prowadzący: Błażej Prośniewski

Gość: prof. Jan Żaryn (Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J.Paderewskiego)

Data emisji: 16.08.2020

Godzina emisji: 10.11

ks

Źródło: https://polskieradio24.pl/130/5925/Artykul/2565996,Prof-Jan-Zaryn-porozumienie-w-obliczu-wojny-polskobolszewickiej-bylo-symboliczne?fbclid=IwAR3G_8_N7j7g6bVYUFlNgZO2_fdYnVvU-RnuRhYmV6F1-ArGRgKurymzmow

Autor: Redakcja IDMN