Prof. Jan Żaryn: porozumienie w obliczu wojny polsko-bolszewickiej było symboliczne
17 sierpnia 2020– Porozumienie elit w obliczu wojny polsko-bolszewickiej było zarówno symbolicznie, jak i taktyczne. Rząd Wincentego Witosa, człowieka centrum, miał symbolizować zgodę od lewicy po prawicę – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
W sobotę obchodziliśmy wyjątkową, bo 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. To jedna z najważniejszych batalii świata, która zatrzymała pochód bolszewików na Europę. Czy Józef Piłsudski może dziś inspirować? Kto jest ojcem Polski Niepodległej?
„Rewelacyjne decyzje Józefa Piłsudskiego”
Prof. Jan Żaryn z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego podkreślał jak istotne w walce z bolszewikami było zjednoczenie narodu.
– Ważnym elementem jednoczenia narodu w obliczu wojny polsko-bolszewickiej była również religijność i wzrastająca w Polsce pobożność – wskazywał.
Gość Polskiego Radia 24 zwracał także uwagę na to gesty konkretnych bohaterów Bitwy Warszawskiej. – Naczelnik Piłsudski podjął dwie rewelacyjne decyzje personalne – mówił.
– To mianowanie w lipcu 1920 na szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Tadeusza Rozwadowskiego, a na dowódca Frontu Północnego w czasie wojny polsko-bolszewickiej gen. Józefa Hallera – wyjaśniał.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
* * *
Audycja: „Temat Dnia/Gość PR24”
Prowadzący: Błażej Prośniewski
Gość: prof. Jan Żaryn (Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J.Paderewskiego)
Data emisji: 16.08.2020
Godzina emisji: 10.11
ks