RadioMaryja.pl: prof. S. Gebhardt przewodniczącym Rady Programowej Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej
25 czerwca 2020Prof. Stanisław Gebhardt został w czwartek powołany przez ministra kultury Piotra Glińskiego na przewodniczącego Rady Programowej Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I.J. Paderewskiego.
W czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie odbył się briefing prasowy i uroczystość powołania Rady Programowej Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I.J. Paderewskiego.
Nominację do Rady otrzymali: Marian Barański, dr Ewa Czaczkowska, Michał Drozdek, Marek Jurek, prof. Krzysztof Kawalec, dr Wojciech Kozłowski, prof. Zbigniew Krysiak, dr Jolanta Niklewska, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Mieczysław Stanisław Ryba, ks. dr hab. Robert Skrzypczak, dr hab. Wojciech Turek.
Prof. Stanisław Gebhardt został również odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony kulturze Gloria Artis”.
Minister kultury, wicepremier Piotr Gliński wskazał, że „rada jest ciałem dość istotnym, bo ono ma nie tylko doradzać i wspierać funkcjonowanie Instytutu, ale także jest pewnym symbolem odnoszącym się właśnie do dorobku myśli narodowej czy chrześcijańsko-demokratycznej”. Jak mówił, Rada Programowa składa się z „wybitnych postaci, które są postaciami niekiedy symbolicznymi, z wielkimi zasługami dla owego dziedzictwa, dla ruchu narodowego i chrześcijańsko-demokratycznego”.
Według wicepremiera Piotra Glińskiego powołanie instytutu jest pewną powinnością i zadośćuczynieniem wobec tego fragmentu polskiego dziedzictwa narodowego, który był szczególnie prześladowany i szczególnie zapomniany”.
„Myślę, że w dużej mierze intencjonalnie” – dodał.
Prezydencki minister Andrzej Dera odczytał w trakcie uroczystości list od prezydenta Andrzeja Dudy, w którym podkreślił on, że „niezwykle cenne jest, że właśnie teraz, kiedy świętujemy jubileusz stulecia odrodzenia się, obrony i odbudowy wolnej Rzeczypospolitej, powstała instytucja, której zadaniem będzie badanie i upowszechnianie wiedzy o myśli i dziele tych wybitnych mężów stanu i ojców niepodległości”.
Wskazał, że „Instytut ma przed sobą śmiałe zadanie: przywrócić Polakom pamięć o ruchu narodowym i chrześcijańskim, a samym stronnictwom przywrócić zasłużone dobre imię”.
„Wiele w tych sprawach dokonano, ale metodyczne podjęcie prac badawczych i przedsięwzięć popularnonaukowych w oparciu o podstawę instytucjonalną daje nadzieję na jeszcze szersze i skuteczniejsze oddziaływanie na świadomość społeczną” – ocenił prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda podziękował za inicjatywy realizowane przez Instytut w czasie pandemii, takie jak np. publikacje licznych informacji historycznych i wykłady wygłaszane przez uczonych historyków za pośrednictwem internetu, a także za szkołę letnią dla studentów, doktorantów i pedagogów, która ma odbyć się w sierpniu w Jabłonnie.
O kolejnych inicjatywach instytucji opowiedział dyrektor prof. Jan Żaryn. Zapowiedział on utworzenie Funduszu Patriotycznego, który jest inicjatywą rządu i będzie „pod ochronnym parasolem prezydenta”. Fundusz ma gromadzić środki na rzecz różnorodnych inicjatyw m.in. naukowych, edukacyjnych z obszaru katolicyzmu społecznego oraz dziedzictwa obozu narodowego.
Prof. Jan Żaryn opowiadał również o innych planach Instytutu – to będą formy rozliczne – działania naukowe, edukacyjne, wystawiennicze, dzieła filmowe – jesteśmy w trakcie rozmów z autorami potencjalnych filmów, np. serial o młodym Dmowskim. Mówił również, że instytut planuje wydanie słownika przybliżającego sylwetki działaczy obozu narodowego oraz chrześcijańskich demokratów. Słownik ma być pomnikiem przypominającym, że mamy takich wspaniałych ludzi w swojej przeszłości.
Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego został powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 17 lutego 2020 r. Jego misją jest prowadzenie badań oraz popularyzacja dziedzictwa polskiej myśli narodowej oraz chrześcijańsko-demokratycznej, reprezentowanego przez zasłużonych dla odzyskania niepodległości Polski patronów instytucji – Romana Dmowskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Pracami Instytutu kierują Dyrektor prof. dr hab. Jan Żaryn oraz Zastępca Dyrektora prof. dr hab. Paweł Skibiński.
PAP