Aktualność „Myśli nowoczesnego Polaka” – debata w 120. rocznicę publikacji dzieła
5 maja 2023W czwartek, 11 maja br. o godz. 18:00 w Centrum Edukacyjnym IDMN przy ul. Andersa 20 w Warszawie odbędzie się debata pt. Aktualność „Myśli nowoczesnego Polaka” z okazji 120. rocznicy publikacji dzieła Romana Dmowskiego. Wydarzenie jest częścią projektu „Mozaika Niepodległości”, którego partnerem jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Serdecznie zapraszamy!
W debacie wezmą udział prof. Krzysztof Kosiński z (Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk), prof. Agnieszka Nogal (Uniwersytet Warszawski) oraz dr Przemysław Pazik (IDMN), który poprowadzi spotkanie.
Uczestnicy zastanowią się nad nowatorstwem propozycji zawartych w dziele Dmowskiego w świetle epoki, nad funkcjonowaniem tekstu w dwudziestoleciu międzywojennym oraz nad aktualnością przesłania „Myśli nowoczesnego Polaka” współcześnie. Uczestnicy będą mieli okazję zadać dyskutantom pytania. Po debacie odbędzie się poczęstunek, przy którym również będzie można porozmawiać z prelegentami.
Celem wydarzenia jest upamiętnienie 120. rocznicy wydania w formie książki „Myśli nowoczesnego Polaka” autorstwa Romana Dmowskiego, jednego z patronów naszego Instytutu. Jest to najważniejsze z dzieł politycznych jednego z Ojców Niepodległości stanowiące serię artykułów publikowanych na łamach „Przeglądu Wszechpolskiego”.
– Należy zwrócić uwagę, że to pierwsze wydanie, które ukazało się w 1903 r. rozeszło się błyskawicznie. Wydrukowano tysiąc egzemplarzy, które od razu znalazły odbiorców – powiedział prof. Krzysztof Kosiński z IH PAN, podczas jednej z rozmów z cyklu debat, którą można odsłuchać [TUTAJ].
W „Myślach nowoczesnego Polaka” przedstawione zostały społeczne i polityczne założenia ruchu narodowego. Płynące z tego zbioru przesłanie zaprasza tysiące Polaków pochodzących ze wszystkich warstw społecznych do walki o niepodległą Ojczyznę. W swoim dziele Dmowski daje wykład patriotyzmu dojrzałego opartego na wolności wewnętrznej, niebędącej jednocześnie egoizmem sprzecznym z interesami narodu i rodziny.
Wydarzenie jest częścią projektu „Mozaika Niepodległości”, którego partnerem jest Fundacja PKO Banku Polskiego.