Premiera książki „Jan Mosdorf (1904–1943). Życie i myśl polityczna” autorstwa dr. Mateusza Kofina
12 października 2023W czwartek, 12 października br. w Centrum Edukacyjnym IDMN przy ul. Andersa 20 w Warszawie odbyła się premiera wydanej przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej oraz Wydawnictwo Neriton książki „Jan Mosdorf (1904–1943). Życie i myśl polityczna” autorstwa dr. Mateusza Kofina.
Uzupełnienie luki badawczej
W spotkaniu wziął udział autor, dr Mateusz Kofin, dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn oraz dr Krzysztof Kawęcki, pracownik naukowy IDMN.
Autor książki podczas spotkania mówił o tym, dlaczego zainteresowała go postać Jana Mosdorfa. Oprócz zauważalnej luki badawczej, podkreślał role, jakie pełnił Mosdorf w międzywojennym ruchu narodowym.
– Choć do tej pory na temat młodych działaczy powstały książki, o Janie Mosdorfie takiej nie było. (…) Jeśli chodzi o wyjątkowość postaci Mosdorfa, oczywiście podstawowym argumentem było to, że był szefem i liderem głównych organizacji młodzieżowych tworzących ruch narodowy. (…) Innym argumentem, by zająć się nim badawczo, było występowanie szeregu kalek dotyczących tej postaci – mówił autor nowości wydawniczej IDMN podczas premiery.
Rozmówcy podkreślali dorobek intelektualny Jana Mosdorfa, w sposób szczególny jego myśl polityczną oraz aktywność na polu społecznym. Doktor Krzysztof Kawęcki zestawiał postać Mosdorfa w szerokim kontekście epoki i samego ruchu narodowego, który w okresie największej aktywności bohatera książki, borykał się z licznymi problemami jeśli chodzi o jedność organizacyjną i koncepcyjną, przede wszystkim konfliktu „młodych” ze „starymi” tworzącymi obóz narodowy.
Goście nie szczędzili pochwał samemu autorowi książki, podkreślając jego warsztat i wykazując kolejne zalety nowości wydawniczej IDMN.
– Jest to praca, która ma niezwykle dobre warsztatowe cechy. Autor w sposób drobiazgowy, dotarł do całej rodziny Mosdorfów (…). I pierwszy rozdział jest rzeczywiście taką świetną lekcją, na czym polega praca warsztatowca-historyka, docierającego do źródeł biografistycznych – powiedział dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn.
Premiera pierwszej kompleksowej biografii przedwojennego przywódcy Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska i Obozu Narodowo-Radykalnego, odbyła się dzień po 80. rocznicy jego tragicznej śmierci w obozie Auschwitz-Birkenau.
O książce
Licząca niemal 600 stron praca została podzielona przez autora na dwie części – biograficzną, w której rekonstruuje szczegółowo życie i działalność Mosdorfa oraz drugą, ukazującą jego myśl polityczną i dorobek pisarski. Książka jest wydaniem pracy doktorskiej autora, która została nagrodzona w organizowanym przez IDMN konkursie na najlepsze prace magisterskie i doktorskie związane z historią ruchu narodowego i katolicyzmu społecznego w Polsce.
– Mam podwójną satysfakcję, bo praca Mateusza Kofina została nagrodzona w naszym konkursie na najlepsze prace doktorskie i magisterskie. Mam nadzieję, że dzięki takiej nagrodzie konkurs będzie uznawany za konkurs stojący na wysokim poziomie – podkreślał prof. Żaryn w trakcie spotkania.