Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH (WARSZAWA 2021)

26 lutego (piątek)

WŁOCHY

16.00 uroczystość przed tablicą pamiątkową na b. gmachu Informacji Wojskowej (Willa Jasny Dom, ul. Świerszcza 2)

27 lutego (sobota)

BRÓDNO

12.00 Apel Pamięci i modlitwa przed Pomnikiem więźniów politycznych straconych w latach 1944-1956  (Cmentarz Bródnowski, kwatera 45 N)

28 lutego (niedziela)

SŁUŻEW

11.30 złożenie kwiatów i modlitwa pod Krzyżem pamięci w pd.-zach. narożniku cmentarza przy ul. Wałbrzyskiej, a następnie przy „Kapsule Czasu” na Starym Cmentarzu przy ul. Fosa

12.30 Msza św. w kościele św. Katarzyny

13.30 złożenie kwiatów pod Pomnikiem Męczenników Terroru Komunistycznego 1944-56

URSYNÓW

19:00 film dokumentalny o katowniach NKWD na warszawskiej Pradze (kościół p.w. Bł. Władysława z Gielniowa, ul Przy Bażantarni 3).

DZIEKANÓW LEŚNY

11.30 Msza Św. w kościele pw. Najśw. Maryi Panny Królowej Rodzin w intencji „Inki i Żołnierzy Wyklętych”.

1 marca (poniedziałek)

ŁĄCZKA – Cmentarz Wojskowy na Powązkach

12.00 uroczystość przed Panteonem Żołnierzy Wyklętych w kwaterze na „Łączce” Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

12.00 – 14.30 Odwiedzenie grobów Kresowych Żołnierzy Niezłomnych

1.  Grób Lecha Rudzińskiego – kwatera E, rząd 16, grób 4

2. Grób Mariana Jonkajtysa – autora „Marszu Sybiraków” – kwatera B36, rząd 4, grób 29

3. Grób Mariana Ostrowskiego – kwatera D22, rząd 9, grób 10

4. Grób Zbigniewa Konopackiego – kwatera D22, rząd 1, grób 8

5. Grób Marianny Pileckiej –i grób symboliczny Witolda Pileckiego – kwatera D22, rząd 1, grób 2

6.  Grób Czesława Cywińskiego – kwatera D18, rząd P01, grób 3

7. Grób Władysława Bujko – kwatera D18, rząd L11, grób 3

8. Grób Lidii Lwow-Eberle – kwatera D18, kol lewe B, rząd 11, grób 5

9. Grób gen. Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilka” – – kwatera A24, rząd 6, grób 12

10. Grób Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” – kwatera A18, rząd 1, grób 30

11. Grób symboliczny gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” – kwatera A14, rząd 4, grób 4

PRAGA PÓŁNOC

12.00-14.00 Przejazd pojazdów historycznych szlakiem miejsc kaźni Żołnierzy Wyklętych

1. ul. 11 Listopada 68 (d. Wojskowy Trybunał Wojenny) 12.00 – 12.10

2. ul. Strzelecka 8 (dawna Kwatera Główna NKWD w Polsce następnie WUB) – godzina 12.20 – 12.30

3. ul. Namysłowska (Pomnik ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach w latach 1944-1956) – godzina 12.35 – 12.50  – złożenie wieńców i uroczystości dzielnicowe, odśpiewanie hymnu.

4. ul.  Cyryla i Metodego 4 (d. Miejski UBP) 13.00 – 13.10

5. ul. Jagiellońska róg al. Solidarności, Liceum Władysława IV, 13.20 – 13.30

6. ul. Sierakowskiego 7, (d. siedziba NKWD i WUBP), 13.40 – 13.50

7. Tablica pamiątkowa Sierakowskiego 9 ( Szkoła im. Rotmistrza Witolda Pileckiego).

Zakończenie 13.55 – 14.00

REMBERTÓW

12.00 uroczystość przed pomnikiem Ofiar Obozu NKWD (ul. Marsa/ ul. Płatnerska)

RAKOWIECKA 37, Muzeum Żołnierzy Wyklętych

15.00 odsłonięcie tablicy upamiętniającej płk Łukasza Cieplińskiego i IV Zarząd WiN,

15.30 złożenie kwiatów i zapalenia zniczy przed „Ścianą Straceń”

„MARSZ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

18.00 Rakowiecka-Puławska-Al.Szucha–Al.Ujazdowskie-Plac Trzech Krzyży

7 marca (niedziela)

PRAGA POŁUDNIE

18.00 Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych i złożenie kwiatów pod tablicą Inki i Anody.

(Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników, Al. Stanów Zjednoczonych 55).