102 lata temu gen. Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z morzem

10 lutego 2022

102 lata temu, 10 lutego 1920 roku, gen. Józef Haller dokonał w Pucku symbolicznych zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim.

Odzyskanie dostępu do morza było jedną z głównych ambicji odradzającego się Państwa Polskiego. Ten polski postulat został po raz pierwszy uwzględniony już w styczniu 1918 r. przez prezydenta Stanów Zjednoczonych, Woodrowa Wilsona, w ogłoszonych przez niego czternastu punktach (trzynasty punkt mówił o odbudowie niepodległej Polski z dostępem do morza). Polskie dążenia znalazły swój wyraz również w postanowieniach traktatu wersalskiego, który ustalił zachodnią granicę Rzeczpospolitej wraz z dostępem do morza.

W celu realizacji tych postanowień, w październiku 1919 r. gen. Józefowi Hallerowi powierzono dowództwo Frontu Pomorskiego, utworzonego w celu pokojowego i planowanego odzyskania Pomorza. Zgodnie z planem przejmowanie ziem pomorskich rozpoczęło się 18 stycznia 1920 r. od przejęcia Torunia przez oddziały 16 Pomorskiej Dywizji Piechoty. Poszczególne miejscowości przejmowano od wycofujących się wojsk niemieckich aż do 11 lutego 1920 r., kiedy ostatni żołnierze opuścili Gdańsk.

Pomimo kilku przypadków prób stawiania zbrojnego oporu, a także sabotażu, odzyskiwanie Pomorza dla Polski przebiegało bez większych zakłóceń. 10 lutego 1920 generał Józef Haller wraz z ministrem spraw wewnętrznych, Stanisławem Wojciechowskim, oraz nową administracją województwa pomorskiego przybył do Pucka, gdzie dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.

Głównym punktem zorganizowanych wówczas uroczystości była Msza św. dziękczynna. W jej trakcie poświęcono Banderę Polską, którą przy huku 21 salw armatnich podniesiono na maszcie jako znak objęcia przez Polską Marynarkę Wojenną wachty na Bałtyku. W imieniu dotychczasowych strażników Wybrzeża rybak kaszubski, szyper Jakub Myślisz, przekazał symbolicznie straż w ręce polskiego marynarza.

Same zaślubiny odbyły się poprzez wrzucenie pierścienia do morza. Tego dnia, jeszcze przed uroczystością, odbyło się spotkanie generała Hallera i delegacji władz Polski w Gdańsku z tamtejszymi Polakami, którzy ofiarowali na ręce Józefa Hallera dwa platynowe pierścienie, które miały zostać użyte podczas ceremonii.

Polska miała wówczas w posiadaniu odcinek wybrzeża morskiego, które wraz z Mierzeją Helską liczyło 140 km długości.

Autor: Redakcja IDMN