14 czerwca – mija 80 lat od pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz
14 czerwca 2020► Tego wiosennego dnia 1940 roku ruszyła niemiecka „maszyna śmierci” stworzona dla eksterminacji polskiej inteligencji i działaczy organizacji patriotycznych. Była ona jednym z elementów zarządzonej przez Hansa Franka Akcji AB (Außerordentliche Befriedungsaktion).
► W pierwszym transporcie znajdowało się 728 mężczyzn z aresztu w Tarnowie, wśród nich żołnierze, członkowie ruchu oporu, harcerze i uczniowie. W grupie więźniów, którzy otrzymali numery od 31 do 758 był narciarz i trzykrotny olimpijczyk Bronisław Czech i profesor filozofii Zdzisław Londoński.
► Hauptsturmführer-SS Karl Fritzsch, zastępca komendanta Rudolfa Hößa, powitał przybyłych oświadczeniem: „Przybyliście tutaj nie do sanatorium, tylko do niemieckiego obozu koncentracyjnego, z którego nie ma innego wyjścia, jak przez komin. Jeśli się to komuś nie podoba, to może iść zaraz na druty. Jeśli są w transporcie Żydzi, to mają prawo żyć nie dłużej niż dwa tygodnie, księża miesiąc, reszta trzy miesiące”.
► Przez kolejne dwa lata, aż do połowy 1942 roku, w KL Auschwitz byli więzieni i mordowani przede wszystkim Polacy. Podczas całej wojny do obozu zgłady Auschwitz-Birkenau deportowano ok. 150 tys. Polaków narodowości polskiej i (począwszy od połowy 1942 roku) ok. 300 tys. obywateli polskich narodowości żydowskiej.
Musimy o nich pamiętać!
● Od 2006 r. w dniu 14 czerwca obchodzimy oficjalne święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. W tym roku nad jubileuszowymi obchodami 80. rocznicy Patronat Narodowy objął prezydent Andrzej Duda.
Oświęcim
● W niedzielę Prezydent Andrzej Duda jako pierwszy Prezydent RP weźmie udział w obchodach rocznicy w Oświęcimiu. Towarzyszyć mu będzie pani Barbara Wojnarowska – Gautier – Przewodnicząca Komitetu 14 czerwca. Uroczystości rozpoczną się Mszą Św. w kościele Matki Bożej Niepokalanej przy ul. Franciszkańskiej 12 (Harmęże). O 11.20 Przezydent weźmie udział w upamiętnieniu pierwszego transportu polskich więźniów do KL Auschwitz na terenie Małopolskiej Uczelni Państwowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego (ul. Maksymiliana Kolbego 8, Oświęcim). O godz. 12.00 złoży wieniec przed ścianą śmierci byłego obozu Auschwitz.
● o godz. 14.00 sprzed dworca PKP w Oświęcimiu wyruszy milczący biało-czerwony Marsz zorganizowany przez Roty Marszu Niepodległości. Zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca kolejarzy niosącym pomoc więźniom Oświęcimia. Po godz. 15.00 delegacje złożą kwiaty pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu Bloku 11. Indywidualne wejście na teren Muzeum i złożenie kwiatów będzie możliwe do godz. 17.00 wyłącznie z zachowaniem rygorów sanitarnych i po uprzednim zgłoszeniu do władz Muzeum na adres: 14czerwca@auschwitz.org.
Warszawa
● o godzinie 8:00 delegacje oddadzą hołd Ofiarom niemieckiego terroru i Świadkom Historii składając wieńce i zapalając znicze pod Pomnikiem Drzewa oraz pod tablicami pamiątkowymi na frontowym dziedzińcu Muzeum Więzienia Pawiak. Organizatorami uroczystości są: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie.
● o godzinie 12:00 Wojewoda Mazowiecki dr Konstanty Radziwiłł oraz Prezes IPN dr Jarosław Szarek zapraszają na uroczystość złożenia kwiatów pod Pomnikiem – Mauzoleum Ofiar Obozów Koncentracyjnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
● Od najbliższej niedzieli na City Poster w Warszawie przy ulicy Nowogrodzkiej 27 (u zbiegu z ul. Parkingową) będzie można obejrzeć instalację Wojciecha Korkucia „14 czerwca 1940” poświęconą pamięci więźniów pierwszego polskiego transportu do KL Auschwitz. Wystawa będzie czynna do 7 lipca br. Powstała przy współudziale Społecznego Komitetu 14. czerwca, Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich oraz Reduty Dobrego Imienia.