20 czerwca – 80 lat temu rozpoczęto największą ze wszystkich egzekucji przeprowadzonych w Palmirach

20 czerwca 2020

W nocy rozpoczęto największą ze wszystkich egzekucji przeprowadzonych w Palmirach pod Warszawą. Trzema transportami wywieziono wówczas na śmierć 358 więźniów Pawiaka. Na tamtejszej polanie Niemcy przeprowadzali masowe egzekucje już od grudnia 1939 aż do lipca 1941 roku.

Szacuje się, że w ramach tzw. Akcji AB, która zakładała wymordowanie przedstawicieli polskich elit politycznych i intelektualnych zginęło co najmniej 6,5 tysiąca Polaków, z czego ok. 2 tysięcy rozstrzelano w Palmirach.

Wśród zamordowanych na polanie śmierci znajdowali się m.in. Tadeusz Fabiani – adwokat i działacz ONR-ABC, Stanisław Piasecki – działacz SN i były redaktor tygodnika „Prosto z Mostu“, ks. Marceli Nowakowski – warszawski duszpasterz i były poseł ZLN/SN, Andrzej Świetlicki – były działacz RNR „Falangi“ i przywódca kolaboracyjnej Narodowej Organizacji Radykalnej czy bł. ks. Zygmunt Sajna – proboszcz w Górze Kalwarii.

Palmiry stanowią dziś najbardziej znany – obok Katynia – symbol martyrologii inteligencji polskiej w okresie II wojny światowej.

Autor: Redakcja IDMN