24 czerwca – 72 lata temu zmarł Leon Dziubecki

24 czerwca 2020

Leon Dziubecki ps. „Profesor” (1904-1948), nauczyciel, prezes konspiracyjnego Zarządu Głównego Stronnictwa Narodowego.


Urodził się pod Piotrkowem. Po ukończeniu filologii na Uniwersytecie Warszawskim (1928) pracował jako nauczyciel języka polskiego w szkołach średnich w Ostrowi Maz., Milanówku i w Warszawie.

Brał udział w kampanii wrześniowej. W 1940 związał się z konspiracyjnym Stronnictwem Narodowym. Był jednym ze współorganizatorów Narodowej Organizacji Wojskowej, a następnie NOW-AK. W styczniu 1943 ranny i aresztowany przez Gestapo przez Pawiak i Majdanek trafił do obozu w Buchenwaldzie.

Powrócił do kraju w sierpniu 1945 r. Zaangażował się w bezskuteczne próby zalegalizowania działalności SN. Kierował Organizacją Wychowania Narodowego. W grudniu t.r. delegat prezesa ZG SN na emigracji Edward Sojka powołał go na przewodniczącego zarządu krajowego Stronnictwa. 13 grudnia 1946 r. został aresztowany przez UB i poddany brutalnemu śledztwu. Oskarżony przez prokuratorów mjr. Maksymiliana Lityńskiego i mjr. Jana Kuczyńskiego o współpracę z okupantem, szpiegostwo i próbę obalenia ustroju został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na dożywotnie więzienie w procesie przywódców SN (7-22 maja 1948 r.)

Wycieńczony kilkunastomiesięcznymi torturami trafił wprost do szpitala więzienia mokotowskiego, gdzie wkrótce zmarł (oficjalnie z powodu pęknięcia wrzodu żołądka). Został pochowany na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie (kw. 34D-II-16).

Autor: Redakcja IDMN