26 maja – 139 lat temu urodził się Oskar Halecki

26 maja 2020

Oskar Halecki (zm. 1973 r.) – historyk. W 1913 r. obronił doktorat, a w 1915 habilitację, naukowo interesował się przede wszystkim dziejami Europy Środkowo-Wschodniej, pojęciem cywilizacji zachodniej i historią Kościoła, głosił tezę o Polsce jako „przedmurzu chrześcijaństwa” oraz postulował zjednoczenie europejskie.

Był członkiem polskiej delegacji w Wersalu.

Od 1919 r. był wykładowcą UW, pracował w komisji Ligi Narodów ds. współpracy intelektualnej. Był działaczem organizacji katolickich, w 1926 r. wziął udział w Kongresie Eucharystycznym w Chicago.

Podczas II wojny światowej organizował polskie instytucje naukowe na obczyźnie. Uczestniczył aktywnie w obchodach millenium chrztu Polski wygłaszając wykład inauguracyjny obchodów millennium w Kościele Powszechnym, dnia 13 stycznia 1966 r. w Rzymie w obecności papieża Pawła VI pt. Pierwsze Tysiąclecie katolickiej Polski (był też autorem syntezy dziejów Polski 1000-lecie Polski katolickiej).

Był jednym z najchętniej tłumaczonych polskich historyków. Publicznie obrzucany błotem przez krajowych komunistów, szczególnie w 1966 r.

Autor: Redakcja IDMN