26 sierpnia – 64 lata temu zostały złożone Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego

26 sierpnia 2020

W 300. rocznicę Ślubów Lwowskich Jana Kazimierza, po uroczystej Mszy św. na Wałach Jasnogórskich z udziałem ponad miliona wiernych, w obecności 28 biskupów, 7 wikariuszy kapitulnych oraz 1500 księży, bp. Michał Klepacz odczytał telegram papieża Piusa XII oraz tekst ślubowania, w którym naród polski oddawał się w duchową niewolę Matki Boskiej i zobowiązywał się do moralnej i duchowej odnowy.

Autorem tekstu był internowany wówczas w Komańczy Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński zainspirowany przez współpracowniczki Marię Okońską i Janinę Michalską. Przy ołtarzu stał pusty fotel, na którym przeor Jasnej Góry złożył wiązankę biało czerwonych róż. Był to wymowny znak przypominający o uwięzieniu prymasa.

Jasnogórskie śluby zachowywały ideę ślubowań króla Jana Kazimierza, lecz w zmienionych warunkach polityczno-społecznych główny akcent przeniosły z jednostki na naród, kładąc nacisk na poszanowanie dla daru życia, obronę rodziny oraz młodego pokolenia przed niewiarą i zepsuciem moralnym.

Zainicjowały one ogólnopolski program duszpasterski trwającej 9 lat Wielkiej Nowenny w ramach przygotowań do obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski w 1966 r.

Autor: Redakcja IDMN