3 maja – 129 lat temu została zorganizowana Manifestacja w 100-lecie Konstytucji 3 maja przez Ligę Polską i „Zet”

3 maja 2020

Manifestacja w 100-lecie konstytucji 3 maja zorganizowana została przez Ligę Polską i „Zet”, osobiście z dużym udziałem Romana Dmowskiego (za to został potem aresztowany i osadzony w Cytadeli).

Jej celem było wyrwanie Polaków z trójlojalizmu, marazmu, bierności politycznej i zgody by zaborcy dyktowali warunki egzystencji Polaków: „Znaleźli się tacy, co nauczali, że pokornych mniej uciskają” – pisano w odezwie. LP wzywając do uczestnictwa w manifestacji pisała w niej – „niech w tym dniu cały naród pokrzepi się na duchu i zacznie w lepszą przyszłość wierzyć. Niech w tym dniu ciemiężcy nasi dowiedzą się, że każde bezprawie, każda podłość zapisana jest w pamięci narodu i gdy nadejdzie dzień zapłaty, będzie im policzona!”.  Tego dnia tłumy uczestniczyły w pochodzie od Ogrodu Botanicznego, gdzie znajdował się kamień węgielny pod budowę Świątyni Opatrzności Bożej, po Krakowskie Przedmieście i Zamek. Interweniowała policja, w ogrodzie Saskim doszło do rozpędzenia tłumów i aresztowań.

Wśród zatrzymanych znalazł się student Bruliński, który odebrał sobie życie. Jego pogrzeb stał się kolejną okazją do pobudzenia patriotycznego warszawiaków. Manifestacja warszawska była pierwszą po rewolucji moralnej z lat 1861 – 1862 i po upadku Powstania Styczniowego, budzącą ducha w narodzie; zorganizowana przez nowe pokolenie, nazwane później, pokoleniem niepokornych.

Autor: Redakcja IDMN