Nowość wydawnicza IDMN: „Europejska szachownica. Marzenie o Chrześcijańskiej Demokracji”
Nakładem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej ukazał się wywiad-rzeka ze Stanisławem Mieczysławem Gebhardtem „Europejska szachownica. Marzenie o Chrześcijańskiej Demokracji”. Publikacja liczy 536 stron. Wywiad uzupełnia obszerny aneks, na który składa się kilkadziesiąt zdjęć oraz teksty rezolucji międzynarodowych struktur chrześcijańskiej demokracji. Ze Stanisławem Gebhardtem rozmawiał Sławomir S. Górski.
Na kartach publikacji poznajemy sylwetkę, filozofię życia i motywację działań Stanisława Gebhardta – polityka, ekonomisty, publicysty, działacza społecznego i emigracyjnego.
Stanisław M. Gebhardt urodził się 13 lipca 1928 r. w Poznaniu. W czasie II wojny światowej należał do Szarych Szeregów oraz Armii Krajowej. W 1944 r. został uwięziony przez Gestapo. Przetrzymywano go w więzieniu Montelupich oraz w obozach koncentracyjnych Groß-Rosen i Mauthausen. Po zakończeniu wojny aktywnie działał w strukturach emigracyjnych (m.in. zasiadał we władzach Stronnictwa Pracy na uchodźstwie) oraz w międzynarodowych strukturach chrześcijańskiej demokracji. W latach 1962-1973 zasiadał we władzach Międzynarodowej Unii Młodych Chrześcijańskich Demokratów. W latach 1990-1995 był wiceprezesem Chrześcijańsko-Demokratycznej Unii Europy Środkowej w Bratysławie, a w 1991-1995 wiceprezesem Światowej Unii Chrześcijańskich Demokratów w Brukseli. Do Polski wrócił w 1990 r. Od 1995 do 1998 r. był wiceprezesem Ruchu Odbudowy Polski. Od czerwca 2020 r. jest przewodniczącym Rady Programowej Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. W 2023 r. został uhonorowany Orderem Orła Białego.
Stanisław Gehbardt to świadek i uczestnik kluczowych wydarzeń historycznych oraz procesów społeczno-politycznych zachodzących w Europie w XX wieku. Odnosząc się do stosunków Polski z innymi państwami i jej miejsca na arenie międzynarodowej, zauważa: „Ważne jest, aby nie ulegać mitom typu, ze Zachód »kocha« Polskę i chce cos dla niej zrobić, trzeba mieć świadomość tego, ze poszczególne instytucje czy organizacje zachodnie działają wyłącznie i zgodnie na rzecz własnych interesów. Polacy nie powinni im ulegać, tylko realistycznie na to wszystko patrzeć i przyjąć podobna strategie na rzecz realizacji wyłącznie interesów Polski. To klucz do sukcesu państw, które sukces stale osiągają wyłącznie przy zachowaniu tej zasady. To stały element w ich polityce”.
Sławomir S. Górski – absolwent filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego, dokumentalista i reportażysta. Jego prace, takie jak „Wieluń. 13 Cegieł” (2009), „Żołnierze Wyklęci. Jerzy Woźniak” (2011), „WiN. Ostatnia Nadzieja” (2014), „Operacja Cezary” (2017) są cenione za wnikliwość, głębię narracji i oddanie historii. Jego pasją jest opowiadanie historii i zachowanie pamięci narodowej poprzez film. Za swoje osiągnięcia został uhonorowany prestiżowymi nagrodami, w tym „Złotym Opornikiem” na XIV festiwalu w Gdyni za film „WiN. Ostatnia Nadzieja” (scenariusz i reżyseria). Autor, współautor i redaktor ponad 100 notacji i wywiadów m.in. z Jerzym Woźniakiem, weteranami bitwy o Atlantyk Bogdanem Ejbichem i Anną Ujejską, bitwy o Anglię Tadeuszem Terlikowskim, cichociemnym Tadeuszem Towarnickim. Autor cyklu filmowych spotkań pokoleń – darwolnosci.pl