book cover

Nowość wydawnicza IDMN: Marcelina Koprowska, „Życie religijne podczas Powstania Warszawskiego”

Marcelina Koprowska

Nakładem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej oraz Wydawnictwa Neriton ukazała się książka „Życie religijne podczas Powstania Warszawskiego” autorstwa Marceliny Koprowskiej. To już druga pozycja z serii „Młodzi Historycy IDMN”.

Książka stanowi pierwszy kompleksowy opis życia religijnego w trakcie walk powstańczych w Warszawie w 1944 r. Publikacja jest bogato ilustrowana. Do książki załączone są dwie mapy, ukazujące zasięg parafii warszawskich w 1944 r. oraz miejsca sprawowania mszy podczas Powstania Warszawskiego.

„Dopiero teraz – co zaskakujące – powstała książka, która w całościowy sposób ujmuje religijność i duchowość żołnierzy oraz cywilów podczas Powstania Warszawskiego. (…) Książka napisana została w sposób precyzyjny i komunikatywny – z dystansem, ale i empatią, co pozwala czytelnikowi wniknąć w atmosferę tamtego czasu. (…) Mamy tu do czynienia z pracą pionierską, wnoszącą znaczący wkład do historiografii Powstania Warszawskiego, mającą dużą wartość naukową, zarazem atrakcyjną dla ogółu czytelników zainteresowanych historią”.

Fragment recenzji dr. hab. Krzysztofa Kosińskiego, IH PAN

„Książka Marceliny Koprowskiej jest pracą ważną i pożyteczną. Jest to pierwsze kompleksowe opisanie życia religijnego podczas Powstania Warszawskiego. Autorka zmierzyła się z trudną do analizy materią i wywiązała się z przedstawionych sobie założeń bardzo dobrze. (…) Należy Autorkę pochwalić za to, że nie skupiła się tylko na działalności duchownych i wiernych Kościoła katolickiego, ale także sięgnęła do aktywności przedstawicieli wyznań reformowanych i prawosławia. Nowością jest też ustalenie topografii mszy i nabożeństw w powstańczej Warszawie”.

Fragment recenzji dr. Karola Mazura, MPW

Książka trafi do sprzedaży w najbliższych dniach. Patronat nad wydaniem objęli: Muzeum Powstania Warszawskiego, Katolicka Agencja Informacyjna, Gość Niedzielny.