Ukazał się „Długi dzień w Tokio” autorstwa Jacka Inglota
Nakładem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, w ramach serii "Scena IDMN" ukazał się dramat „Długi dzień w Tokio”, autorstwa Jacka Inglota.
Jego tematem jest słynne spotkanie Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego, które miało miejsce w Japonii w lipcu 1904 roku. Akcja osnuta jest wokół toczonego w tokijskim hotelu dialogu liderów dwóch głównych stronnictw politycznych ówczesnej Polski. Towarzyszy im jedynie gejsza. Na tekst sztuki składają się dwa akty po siedem scen każdy.
Fragment Prologu:
"Tokio, 14 lipca 1904 roku. W stolicy Japoniii - państwa od pół roku toczącego w Mandżurii wojnę z Rosją – przybywa Roman Dmowski, przywódca Ligi Narodowej, wówczas trzydziestodziewięcioletni. Polski polityk w Kraju kwitnącej Wiśni zjawił się w połowie maja, zaopatrzony w listy polecające od rezydenta japońskiego wywiadu w Europie, płk Motojiro Akashiego. (...)10 lipca w Tokio zjawiła się, także zaproszona przez agentów japońskiego wywiadu delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej, złożona z Józefa Piłsudskiego, wówczas liczącego lat 37, oraz Tytusa Filipowicza, działacza PPS z Londynu."
Jacek Inglot jest pisarzem, publicystą, pedagogiem. Autor m.in. powieści „Inquisitor”, „Quietus”, „Porwanie sabinek”, „Wypędzony”. Nie ogranicza się do jednej konwencji literackiej. Pisze zarówno w gatunku science fiction, fantasy, jak i historii alternatywnej, tworzy powieści sensacyjne i historyczne.