Ukazał się „Słownik Biograficzny Polskiego Obozu Narodowego”, t. I, pod redakcją dra Krzysztofa Kawęckiego
Seria słowników biograficznych, której wydawanie rozpoczyna Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej, przedstawia w takiej właśnie długiej perspektywie historię ruchu narodowego. Poprzez sylwetki działaczy, ich losy i dokonania poznajemy wkład formacji ideowej, która odegrała ogromnie ważną rolę w rozwoju myśli i etosu patriotycznego i wywarła istotny wpływ na kształtowanie się nowoczesnego społeczeństwa polskiego. Obóz polityczny, do którego założycieli i głównych liderów należał jeden z ojców Niepodległej, Roman Dmowski, czerpiąc z tradycji i dziedzictwa, zarazem dążył do modernizacji, pragnąc wzmocnić jedność narodu i uwolnić potencjał potrzebny do mierzenia się z wyzwaniami naszych czasów.
Ze słowa wstępnego
Andrzeja Dudy Prezydenta RP
Historia myśli narodowej przez lata była w wielu aspektach zakłamywana, pomijana lub deprecjonowana. Jako społeczeństwo od dawna potrzebowaliśmy płaszczyzny do przeprowadzenia uczciwej debaty opartej o racjonalne i naukowe argumenty w obszarze dziedzictwa narodowego. Dziś dzięki staraniom historyków, w tym profesora Jana Żaryna, historia jest krok po kroku odkłamywana, a osoby, które zasługują na miejsce w panteonie polskich bohaterów narodowych, wracają w ich szeregi.
Mam nadzieję, że z dorobku tych wielkich postaci będzie wyrastać wspaniała Polska, budowana przez nowe pokolenia Patriotów.
Ze słowa wstępnego
prof. dra hab. Piotra Glińskiego
Wiceprezesa Rady Ministrów
Kolejne pokolenia narodowców z jednej strony stały się beneficjentami II Rzeczypospolitej, ale także zderzyły się z tragedią utraty niepodległości i koniecznością podjęcia długoletniej walki o jej odzyskanie. W ramach tej walki istniały zarówno organizacje wojskowe, jak i cywilno-polityczne, a po II wojnie światowej także organizacje i struktury państwowe na uchodźstwie(…)Bohaterami słownika są osoby zmarłe, wyjątkowe, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, różnych wyznań, różnych zawodów i talentów, reprezentujące dorobek tego ruchu. Nie są to zatem jedynie politycy, ale także artyści, pisarze, ekonomiści czy filozofowie.
Z przedmowy
prof. dra hab. Jana Żaryna
Dyrektora IDMN
Zebrane biogramy zawierają interesujące informacje, których zgromadzenie w jednym miejscu na pewno ułatwi orientacje w temacie studentom oraz badaczom.
Prof. dr hab. Krzysztof Kawalec
Wobec trwającego już 85 lat procesu wydawniczego Polskiego Słownika Biograficznego, politycznych nań wpływów w latach Polski Ludowej i związanego z tym wypaczenia i upośledzenia badań reprezentacji biografii przedstawicieli szeroko rozumianego ruchu narodowego, potrzeba takiej publikacji jest oczywista.
Dr hab. Tadeusz Rutkowski
Wybór postaci do pierwszego tomu nie oznacza hierarchii ważności (poza biogramem Romana Dmowskiego), lecz wynika z chęci ukazania sylwetek z wszystkich czterech okresów i różnych obszarów działalności.
Dr Krzysztof Kawęcki
***
"Słownik..." do nabycia w księgarni wydawnictwa Neriton: www.neriton.pl