„Dzieci Paderewskiego” i „Paderewski wraca” to dwa dramaty autorstwa Kazimierza Brauna, osnute na prawdziwych wydarzeniach historycznych z lat 1917–1922. Oba ukazały się w dwujęzycznym tomie z serii „Scena IDMN”.

„Dzieci Paderewskiego”

Pierwszy z dramatów podzielony jest na dwie części. Pierwsza z nich rozgrywa się w obozie wojskowym polskiej Armii Kościuszki w Niagara-on-the-Lake w Kanadzie wiosną 1918 roku, natomiast druga w willi pod Krakowem, latem i jesienią 1941 r.

Prapremiera „Dzieci Paderewskiego” autorstwa Kazimierza Brauna w języku angielskim pt. „Paderewski’s Children” odbyła się w The Black Box Theatre, Center for the Arts, University at Buffalo, 25 lutego 2005 r. Przedstawienie zostało wyprodukowane przez Wydział Teatru i tańca Uniwersytetu w Buffalo oraz Polską Fundację Kulturalną.

„Paderewski wraca”

Akcja dramatu rozgrywa się w Hotelu Pod Gwiazdą w Paso Robles w Kalifornii. Jest to historia nocy z 21 na 22 maja 1922 roku. Biorą w niej udział m.in. Ignacy Jan Paderewski, Helena Paderewska, a także Józef Piłsudski.

Ignacy Paderewski był wyjątkową i niezwykłą osobowością. W głęboki i szczególny sposób wpłynął na historię Polski, historię Polonii amerykańskiej, historię muzyki i historię kultury w skali globu. Był pianistą, kompozytorem, mężem stanu i filantropem. Ponad wszystko zaś był szlachetnym, wielkodusznym, pracowitym, dobrym człowiekiem. (…) Do Paderewskiego możemy ciągle wracać z dumą i wdzięcznością – po umocnienie i natchnienie. Jest naszym szlachetnym, narodowym obowiązkiem oddanie sprawiedliwości Ignacemu Paderewskiemu. (Kazimierz Braun, fragment posłowia)

Kazimierz Braun jest reżyserem, pisarzem i uczonym. Reżyserował, publikował książki i wykładał na uniwersytetach w Polsce, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii, Niemczech i innych krajach.