Ruszyła seria podcastów IDMN!

„Być ze sobą i dla siebie”. Historia miłości Kurowskich to pierwszy odcinek podcastów tworzonych przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej zatytułowanych Zapisane, zasłyszane. Archiwalia mają głos.

Podcasty IDMN

Istnieje wiele zapisanych historii, których nikt jeszcze nie usłyszał… A nam zależy na tym, by archiwalia miały głos!

Dlatego zdecydowaliśmy o powstaniu podcastu IDMN pt. „Zapisane, zasłyszane. Archiwalia mają głos”. Opowiemy w nim, co potrafią skrywać pozyskiwane przez Instytut wiekowe dokumenty, dzienniki, wspomnienia rodzinne, prywatne listy.

W naszych podcastach usłyszycie też niesamowite historie ludzi, o których często opowiedzą osobiście. W opowieściach nie zabraknie miłości, heroizmu oraz wielkiej historii opowiedzianej codziennością.

Podcast tworzony jest przez pracowników Instytutu. Prowadzą go Paulina Rosa i Stanisław Płużański z działu dokumentacyjnego IDMN.

Historia Marii i Bożysława Kurowskich

Maria Kurowska, z domu Żurowska, urodziła się w sierpniu 1916 roku w Podłużu na terenie dzisiejszej Ukrainy. Była studentką Wyższej Szkoły Handlowej we Lwowie i Warszawie. W 1942 roku ukończyła szkołę pielęgniarek Fundacji Rockefellera w Warszawie. Od końca 1942 roku więźniarka Pawiaka, następnie Majdanka i Ravensbrück. Stamtąd wiosną 1945 została przewieziona do Szwecji w transporcie Szwedzkiego Czerwonego Krzyża.

Bożysław Kurowski na świat przyszedł w Poznaniu w listopadzie 1911 roku, przed wybuchem II wojny światowej ukończył studia prawnicze oraz był działaczem wielu organizacji młodzieżowych i studenckich (w tym między innymi Związku Akademickiego Młodzieży Wszechpolskiej). W 1939 roku jako podporucznik uczestniczył w kampanii wrześniowej, po czym w październiku tego samego roku został aresztowany. Na początku 1940 roku trafił do obozu koncentracyjnego w Stutthoff, następnie do Mauthausen, a potem Sachsenhausen. Stamtąd wiosną 1945 roku został przewieziony, jako jeniec wojenny, do Szwecji.

Para poznała się na kursie informacyjnym organizowanym dla przedstawicieli inteligencji spośród byłych więźniów obozów koncentracyjnych organizowanym przez organizacje Szwedzkiego Ruchu Ekumenicznego we wrześniu 1945 roku we Vrigstad.

Historia miłosna Bożysława i Marii oraz ich przeżyć jest niezwykła, a my w archiwum Instytutu trafiamy na takie historie niemal codziennie i w tym podcaście postaramy się opowiedzieć jak najwięcej z nich!

Podcast dostępny w serwisie YouTube.