Zapisane, zasłyszane. Archiwalia mają głos. Odcinek 3 – „Halina Bolt – Bogactwo jednego życia”

Halina Bolt – Bogactwo jednego życia” to już trzeci odcinek serii podcastów tworzonych przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej pt. „Zapisane, zasłyszane. Archiwalia mają głos”.

Historia Haliny Bolt
Halina z Czarlińskich Boltowa urodziła się w 1888 r. w Poznaniu. Idąc w ślady matki wybrała karierę muzyczną, zostając szanowną śpiewaczką operową. O jej statusie świadczy fakt, że gdy 25 grudnia 1918 r. do Gdańska przyjechał Ignacy Jan Paderewski, została zaproszona na bankiet powitalny, na którym zaśpiewała przy akompaniamencie samego Mistrza.

Wśród gdańskiej Polonii angażowała się charytatywnie i politycznie, potem także jako żona prezydenta Torunia poświęcała się działalności społecznej. Była m.in. wiceprezesem Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Belgijskiej w Toruniu oraz członkinią Zarządu Narodowej Organizacji Kobiet w Toruniu. Angażowała się także w działania o charakterze antykomunistycznym. W 1937 r. odznaczona została Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Po zajęciu Torunia przez hitlerowców, na początku grudnia 1939 r. Boltowa została aresztowana i uwięziona w toruńskim Forcie VII, a stamtąd w 1940 r. przeniesiona do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Tu także nie zaprzestała swojej działalności, angażując się m.in. w akcję tajnego nauczania.
Po II wojnie światowej i wyzwoleniu z obozu trafiła do Szwecji, gdzie zdecydowała się pozostać. Pracowała tu jako kustosz w Królewskim Archiwum Krajowym w Vadstenie, gdzie tłumaczyła pisma św. Brygidy. Szybko zyska dużą rozpoznawalność wśród szwedzkiej Polonii. Zmarła bezpotomnie w 1981 r. w Motali.

Podcasty IDMN
Wiele zapisanych historii pozostaje nieusłyszanych, nam zależy na tym, aby dać im głos! Taki cel przyświeca serii podcastów IDMN „Zapisane, zasłyszane. Archiwalia mają głos”. Dokumenty, dzienniki, wspomnienia rodzinne, prywatne listy zawierają często życiorysy niezwykłych ludzi, nie brakuje w nich miłości, heroizmu oraz wielkiej historii opowiedzianej codziennością. W naszym podcaście staramy się wydobywać je na światło dzienne. Podcast tworzony jest przez pracowników działu dokumentacji IDMN.
Aby poznać więcej szczegółów niezwykle ciekawego życiorysu Haliny Bolt, zapraszamy do zapoznania się z całością odcinka w serwisie YouTube.