book cover

Nowość wydawnicza IDMN: „Życie obok systemu. Maciej Święcicki (1913–1971)”

Rafał Kowalczyk

Nakładem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej i Wydawnictwa Neriton ukazała się biografia działacza katolickiego Macieja Święcickiego. Jej autorem jest pracownik naukowy IDMN Rafał Kowalczyk.

Autor, reprezentujący młode pokolenie historyków, zajął się postacią Macieja Święcickiego – prawnika i działacza katolickiego, założyciela i wieloletniego kierownika Sekcji Ewangelicznej Klubu Inteligencji Katolickiej. Praca ma charakter pionierski, przyczynia się do uzupełnienia głębokiej luki w badaniach nad laikatem po II wojnie światowej. Biografia Święcickiego jest również doskonałą okazją do spojrzenia na szereg różnych elementów peerelowskiej rzeczywistości.

Książkę wydał Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej we współpracy z Wydawnictwem Neriton.

„Rola i zaangażowanie świeckich w Kościele katolickim w Polsce w rzeczywistości państwa totalitarnego pozostaje wciąż niezgłębionym problemem badawczym, oczekującym swojego autora (…). Próbą naszkicowania biografii jednej osoby – prof. Macieja Święcickiego w kluczu formacji duchowej i intelektualnej, działalności naukowej i religijnej oraz spraw życia codziennego i rodzinnego jest praca Rafała Kowalczyka (…) Docenić należy podjęcie tego tematu, gdyż ma on charakter pionierski. W polskiej historiografii kościelnej istnieje wciąż głęboka luka w badaniach nad laikatem po II wojnie światowej. A przecież bez takich prac nie można poważnie myśleć o przygotowaniu syntezy dziejów katolików świeckich w PRL”.

Fragment recenzji dr hab. Michała Białkowskiego, prof. UMK

„Pozycja ta uzupełnia istotny brak wśród publikacji poświęconych działaczom katolickim i społecznym; jej bohater z racji swoich osiągnięć z pewnością na nią zasługuje, a dotychczas nikt nie podjął się dokonania całościowej publikacji o tym charakterze”.

Fragment recenzji ks. dr. Kazimierza Gintera

Publikację można nabyć m.in. w sklepie internetowym Wydawnictwa Neriton – kliknij TUTAJ.