Dziedzictwo Romana Dmowskiego –„Polityka polska i odbudowanie państwa”

31 sierpnia 2021 obrazek_wyróżniający

W trzecim odcinku naszej serii, prof. Krzysztof Kosiński i prof. Paweł Skibiński pochylili się nad Opus Magnum Romana Dmowskiego pt. „Polityka polska i odbudowanie państwa”.

Droga do niepodległości

Wydana po raz pierwszy w 1925 r. książka Dmowskiego, opowiada o staraniach narodowych demokratów, jakie powzięli w czasie Wielkiej Wojny na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Autor osadza to w szerokim kontekście politycznym – analizuje zmiany na arenie międzynarodowej, sytuację sprawy polskiej w świetle coraz to nowych zdarzeń oraz przedstawia wiele zakulisowych anegdot, które są niezwykle cenne dla każdego miłośnika historii. Przede wszystkim, jest to opis niezwykle istotnych dla Europy i świata wydarzeń, jak obrady konferencji pokojowej w Paryżu, z pozycji ich uczestnika.

– Można by temu dziełu nadać podtytuł „Droga do niepodległości”. Roman Dmowski pokazuje w niej, w jaki sposób Polska doszła do niepodległości – za pomocą jakich środków, metod, narzędzi politycznych – powiedział podczas rozmowy prof. Krzysztof Kosiński z IH PAN.

Kompozycja dzieła

Dmowski podzielił swoje dzieło na dwie główne części. Pierwsza część obejmuje okres do początku 1917 r. Cezurą początkową jest moment wybuchu I wojny światowej, lecz jak stwierdza w rozmowie prof. Kosiński, Dmowski rozpoczyna swoją pracę właściwie od 1907-1908 roku, kiedy doszło do ostatecznego ukształtowania się dwóch bloków politycznych i kiedy Dmowski wydał swoje wcześniejsze dzieło pt. „Niemcy, Rosja a kwestia polska”.

Druga część „Polityki polskiej i odbudowania państwa” to czas od wiosny 1917 r. do sygnowania traktatu wersalskiego, dokładniej sygnowania traktatu w Saint-Germain.

– Jest jeszcze trzecia część tej książki, bardzo cenna zwłaszcza dla historyka, ponieważ jest to zbiór dokumentów, które są kamieniami milowymi polityki polskiej podczas I wojny światowej – zwrócił uwagę prof. Kosiński.

O samych założeniach cyklu rozmów „Dziedzictwo Romana Dmowskiego” można przeczytać tutaj.

Całość rozmowy dostępna na YouTube pod adresem.

Autor: Redakcja IDMN