Epitafium „Żołnierzy Wyklętych” zostało odsłonięte!

1 marca 2022 obrazek_wyróżniający

We wtorek, 1 marca br., w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, odsłonięto Epitafium poświęcone bohaterom podziemia antykomunistycznego. W uroczystości wziął udział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Andrzej Duda, który odsłonił Epitafium wspólnie z dyrektorem IDMN, prof. Jan Żarynem oraz księdzem Kardynałem Kazimierzem Nyczem. Od dzisiaj Epitafium „Żołnierzy Wyklętych” można podziwiać w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

– Dramatyczna jest ta historia żołnierzy wyklętych, niezłomnych ludzi, którzy jasno i w prosty sposób pojmowali pojęcie niepodległej i suwerennej Polski – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości.

– Doskonale wiedzieli, że jeżeli obce wojska są tutaj i władza, której nikt nie wybrał – to to nie jest wolna Polska – dodał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

„Polegli w walce z komunizmem, torturowani i mordowani, grzebani w bezimiennych dołach, skazani na zapomnienie” – głoszą słowa widniejące na Epitafium.

Ekspresyjna rzeźba ilustruje – postępujący po dekadach przemilczeń i przekłamań – proces „zmartwychwstawania” pomordowanych bohaterów, proces ich duchowej i fizycznej ekshumacji oraz powrotu na godne miejsce w polskiej historii. Wyrastający z bezimiennego dołu śmierci krzyż pojednania obejmuje ramionami Najwierniejszych, którzy po sześciu latach zmagań z niemieckim najeźdźcą, niepogodzeni z kolejną okupacją, ginęli w potyczkach i obławach, byli więzieni, torturowani i mordowani z wyroków komunistycznych sądów, a następnie grzebani skrycie na „Łączkach”. Komunistyczna propaganda nazywała ich „faszystami” i „bandytami”. Mieli pozostać zapomniani i wyklęci na zawsze – podkreśla prof. Jan Żaryn, dyrektor IDMN.

Symboliczna wymowa monumentu, a także jego lokalizacja w sąsiedztwie pomników i tablic upamiętniających wybitnych Polaków, będą odtąd utrwalać pamięć o tragicznych losach polskich patriotów, a zarazem dokumentować proces tej pamięci przywracania.

Projekt monumentalnego „Epitafium Żołnierzy Wyklętych” autorstwa Maksymiliana Biskupskiego, wybitnego rzeźbiarza i twórcy wielu niezwykłych pomników, wiosną 2021 roku otrzymał akceptację Rady Architektoniczno-Artystycznej przy Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, a następnie Mazowieckiego Konserwatora Zabytków.

Wspólnie z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej współorganizatorami upamiętnienia było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Obrony Narodowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Powstanie Epitafium wsparła Fundacja KGHM Polska Miedź, PWPW, Fundacja PWPW, Fundacja PGE, Fundacja Grupy PGE, Fundacja PKO Bank Polski.

Autor: Redakcja IDMN