Film dokumentalny pt. „Jeden dzień z życia Wacława Bojarskiego” dostępny na naszym kanale YouTube!

25 maja 2023 obrazek_wyróżniający

Zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego pt. „Jeden dzień z życia Wacława Bojarskiego” na kanale IDMNtv w serwisie YouTube. Film opowiada o tragicznej akcji pod pomnikiem Kopernika w Warszawie sprzed 80 lat, w wyniku której śmierć poniósł drugi, obok Onufrego Bronisława Kopczyńskiego, z redaktorów „Sztuki i Narodu” – Wacław Bojarski.

Film opowiada o życiu i twórczości Wacława Bojarskiego (1921-1943), jednego z najwybitniejszych literatów tzw. pokolenia wojennego, współtwórcy i drugiego redaktora „Sztuki i Narodu”, pierwszego i największego konspiracyjnego czasopisma literacko-kulturalnego wydawanego pod okupacją niemiecką.

Centralnym wydarzeniem filmu jest nieudana akcja pod pomnikiem Kopernika w Warszawie 25 maja 1943 r., w wyniku której poeta poniósł śmierć. Podobnie jak bohater tytułowy bohater opowiadania „Jeden dzień z życia Witolda Grabca”, Bojarski ginie na moment przed dokonaniem swego czynu życia, pozostawiając jednak po sobie dorobek wyraźnie oświetlający jego wielkość artystyczną, zapewniający mu istotne miejsce w historii polskiej literatury.

– Choćby miał po nas przemaszerować chamski but kata, choćby wgniótł w ziemię nasze ciała, zniszczył, zgnoił, rozmazał, choćby zmienił naszą, jakże nędzną, broń w kupę złomu – to przecież dla przyszłych pokoleń będzie ten nasz krzyk niezaspokojony, niezadławiony, żarliwy, pragnienie mocnego dobra. I choćby zawieść miało wszystko, to jedno po nas zostanie na pewno.
(cytat ze szkicu Stworzyć w człowieku postawę mocnego dobra…

Film został zrealizowany w ramach projektu „Mozaika Niepodległości” realizowanego przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej i finansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach „Programu Wsparcia Edukacji”.

Zachęcamy do obejrzenia „Jednego dnia z życia Wacława Bojarskiego” na naszym kanale YouTube.

Autor: Redakcja IDMN