Gala finałowa I edycji konkursu o I. J Paderewskim

30 czerwca 2021 obrazek_wyróżniający

We wtorek, 29 czerwca br. w Poznaniu odbyła się gala finałowa I Ogólnopolskiego Konkursu „Ignacy Jan Paderewski pianista wirtuoz, kompozytor, polityk, dyplomata, mąż stanu, mecenas sztuki i architektury”. Konkurs organizowany został przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu oraz Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.

W wydarzeniu zorganizowanym w 80. rocznicę śmierci Kompozytora Niepodległości wziął udział dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn. Uroczystość odbyła się w Auli Nova Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu.

– Ignacy Jan Paderewski to postać, która łączy, ale też ożywia zdolność do tego, by być Polakiem i to Polakiem dumnym. Paderewski był człowiekiem bez kompleksów. Rewelacyjnie reprezentował nasz naród na terenie całego świata, więc warto się w niego zaopatrzyć i też być takim reprezentantem – podkreślał podczas uroczystości prof. Jan Żaryn.

Przedsięwzięcie było skierowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz polskich placówek za granicą. Z uwagi na nietuzinkową postać I.J. Paderewskiego, konkurs przeprowadzono w siedmiu kategoriach: pianista wirtuoz, kompozytor, polityk, mąż stanu i filantrop, tournée i podróże, ikona i mecenas sztuki i architektury, inspiracja dla twórców oraz patron. Inicjatywa cieszyła się ogromną popularnością: napłynęło ponad 1000 zgłoszeń z 12 krajów i trzech kontynentów.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński, minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek oraz wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Organizatorzy zapowiedzieli kolejną edycję konkursu.

Wszystkim uczestnikom konkursu i osobom nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

[envira-gallery id=”5455″]

Autor: Redakcja IDMN