Gala finałowa III Ogólnopolskiego Konkursu „Ignacy Jan Paderewski – pianista wirtuoz, kompozytor, polityk, dyplomata, mąż stanu, mecenas sztuki i architektury”

1 czerwca 2023 obrazek_wyróżniający

W środę, 31 maja br. w Auli Uniwersyteckiej UAM przy ul. Wieniawskiego 1 w Poznaniu odbyła się gala finałowa, podczas której wręczono nagrody laureatom konkursu „Ignacy Jan Paderewski – pianista wirtuoz, kompozytor, polityk, dyplomata, mąż stanu, mecenas sztuki i architektury”. To już III edycja konkursu współorganizowanego przez IDMN oraz Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Gala finałowa i rekordowe zainteresowanie

W wydarzeniu wieńczącym trzecią odsłonę konkursu wziął udział prof. Paweł Skibiński, zastępca dyrektora IDMN. W imieniu jednego z pomysłodawców konkursu, prof. Jana Żaryna, pogratulował on wszystkim uczestnikom i laureatom konkursu niezwykłego zaangażowania i znakomitych prac.

– Tworzenie narzędzi wspierających najmłodsze pokolenia w rozwijaniu talentów, w rozbudzaniu pasji, w pomocy odkrywania swoich możliwości jest obowiązkiem państwa. W oparciu o takie propozycje rodzice, edukatorzy, trenerzy, mogą motywować młodego człowieka do pracy we wzmacnianiu indywidualnego potencjału. Propozycją takiego właśnie wsparcia jest Konkurs im. Ignacego Jana Paderewskiego, którego trzecią edycję finalizujemy w Poznaniu. Dla wielu młodych ludzi ten konkurs będzie znaczącą wskazówką i motywacją w szukaniu swojej zawodowej drogi – powiedział prof. Paweł Skibiński, zastępca dyrektora IDMN.

Zainteresowanie konkursem było imponujące. Udział wzięło ok 1500 uczniów szkół polskich oraz polonijnych placówek edukacyjnych, który nadesłali swoje prace łącznie z 14 państw i 3 kontynentów. W porównaniu z ubiegłymi edycjami Konkursu, w których wzięło udział odpowiednio 300 i 500 osób – tegoroczny wynik pokazuje, że Paderewski jest niewątpliwie postacią inspirującą młode pokolenie.

Uczniowie najchętniej realizowali się w dziedzinach artystycznych: w pracach plastycznych i w wykonach muzycznych. Laureaci Konkursu odbierali swoje nagrody wspólnie z nauczycielami, bo doceniony wynik był rezultatem umiejętności połączenia potencjału ucznia z umiejętnościami dydaktycznymi nauczyciela. Poza nagrodami za zwycięskie miejsca, prace konkursowiczów zostały wyróżnione udziałem w dostępnej dla wszystkich gości wystawie w auli Uniwersytetu. Goście finałowej gali mieli możliwość usłyszeć i zobaczyć spotkanie rodzących się młodych muzycznych talentów z dojrzałą wirtuozerią. 

„Ignacy Jan Paderewski – pianista wirtuoz, kompozytor, polityk, dyplomata, mąż stanu, mecenas sztuki i architektury”

Przedsięwzięcie miało na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży postaci jednego z patronów IDMN, jednego z Ojców Niepodległości – Ignacego Jana Paderewskiego – w wieloaspektowym ujęciu przestrzeni społecznych i artystycznych, w których działał.

Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych z terenu Polski oraz szkół polskich za granicą, a także tych najmłodszych – przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych.

Uczestnicy mogli wybrać jedną z pięciu kategorii, w ramach których prezentowali prace. Przybierały one różne formy, takie jak test wiedzy historycznej, dzieło plastyczne, projekt z zakresu sztuki wizualnej, czy prezentacja utworu Ignacego Jana Paderewskiego w formie instrumentalnej lub wokalnej.

Patronatu honorowego udzielili: Minister Edukacji i Nauki, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wojewoda Wielkopolski.

Partnerem konkursu był Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Szczegółowe wyniki konkursu znajdują się na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Autor: Redakcja IDMN