Gala finałowa X Konkursu Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim

3 marca 2022 obrazek_wyróżniający

W czwartek, 3 marca br., Dyrektor IDMN prof. Jan Żaryn wziął udział w gali rozdania nagród X Konkursu Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim współorganizowanej przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej i Fundację Obowiązek Polski.

– Roman Dmowski to jedna z tych najwybitniejszych postaci okresu przełomu XIX i XX wieku, wpisuje nam się w cały zestaw także innych ważnych życiorysów – powiedział prof. Jan Żaryn.

Podczas uroczystej gali finałowej, Dyrektor IDMN wygłosił referat na temat przesłania Romana Dmowskiego do młodzieży.

W jubileuszowej edycji konkursu uczestnicy mieli odnieść się do cytatu Romana Dmowskiego: „Poczucie swej godności, które zabrania człowiekowi kraść lub żebrać, nie pozwala mu również korzystać z dóbr narodowych, nie dokładając nic do nich od siebie, nie pracując nad ich pomnożeniem i nie biorąc udziału w ich obronie.”

Konkurs skierowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Głównym celem przedsięwzięcia jest promocja patriotyzmu wśród młodzieży, popularyzacja historii Polski – w szczególności propagowanie dziedzictwa patrona naszego Instytutu, Romana Dmowskiego.

Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach. Uczestnicy mogli przesłać pracę konkursową w jednej z nich:

  1. Esej związanego z tytułem konkursu,
  2. Praca plastyczna dotyczącej Romana Dmowskiego w technice dowolnej

W obu kategoriach napłynęło łącznie 230 prac. Wyłoniono 30 laureatów.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował Minister Edukacji i Nauki, Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Instytut Pamięci Narodowej oraz Podlaski Kurator Oświaty.

Autor: Redakcja IDMN