III Szkoła Letnia IDMN już za nami!

20 sierpnia 2022 obrazek_wyróżniający

W piątek, 19 sierpnia br., zakończyła się III szkoła letnia IDMN w Pułtusku. Jej tematem przewodnim było hasło „Młodzież dla Niepodległej”. Były to intensywne cztery dni warsztatów, wykładów, ale także zdobywania wiedzy w praktyce. Partnerem III Szkoły Letniej IDMN była Polska Fundacja Narodowa oraz Fundacja Grupy PKP. Wydarzenie odbywało się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.

III Szkoła Letnia IDMN odbywała się w dniach 16-19 sierpnia 2022 roku w Hotelu Zamek Pułtusk Dom Polonii. Udział wzięli w niej przede wszystkim nauczyciele historii i katecheci uczący w szkołach średnich.

W trakcie III Szkoły Letniej IDMN dla uczestników przygotowaliśmy nie tylko serię wykładów i warsztatów, prowadzonych przez ekspertów historii ruchu narodowo-chrześcijańskiego i doświadczonych dydaktyków. Swój wykład wygłosił m.in. były minister spraw zewnętrznych, Jacek Czaputowicz. W programie przewidziana była jednak także duża dawka wiedzy praktycznej – prof. Radosław Lolo wtajemniczył uczestników w wiedzę o regionie, zwiedzając wraz z nimi Pułtusk i tamtejszy Zamek. Trzeciego dnia swoje archiwa udostępnił nam Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie. Uczestnicy zapoznali się tam głównie ze zbiorami dotyczącymi Ruchu Sokolnickiego w USA.

Ostatniego dnia tegorocznej edycji szkoły letniej swój wykład o historii młodzieży w PRL-u wygłosił prof. Paweł Skibiński, zastępca dyrektora IDMN. Referat pt. „Historia harcerstwa” przedstawił także Marek Wierzbicki. Na zakończenie prof. Paweł Skibiński wraz z Agnieszką Bejnar-Bejnarowicz, pracownicą naszego Instytutu, podziękowali uczestnikom za ciężką pracę intelektualną, jaką wykazali się podczas III Szkoły Letniej.

Uczestnikom dziękujemy za udział i zapraszamy do kolejnych edycji!

Autor: Redakcja IDMN