Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej podczas XIII Festiwalu Filmowego NNW

5 października 2021 obrazek_wyróżniający

W sobotę, 2 października br. zakończył się XIII Festiwal Filmowy NNW w Gdyni. Były to cztery dni pokazów filmów fabularnych i dokumentalnych o historii najnowszej, liczne panele dyskusyjne, pokazy specjalne, wystawy, spotkania z bohaterami polskiej historii oraz twórcami filmowymi. Partnerem festiwalu był Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.

Współtworzymy Festiwal

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej był jednym z partnerów instytucjonalnych XIII Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci.

– Cieszymy się, że możemy współtworzyć ten Festiwal. Jak długo będzie IDMN, tak długo będziemy razem z Festiwalem. Jest dla nas oczywistą powinnością, by tu być, ponieważ jest to spotkanie wielu twórców i reżyserów filmów dokumentalnych, fabularnych, a dziedzictwo obozu narodowego i katolicyzmu społecznego to żywa pamięć i gotowe scenariusze pod przyszłe filmy – powiedział w trakcie festiwalu prof. Jan Żaryn, dyrektor IDMN.

Debata „Kościół a polityka – współdziałanie czy konflikt?”

Instytut był organizatorem jednej z debat, które miały miejsce podczas Festiwalu. W debacie zatytułowanej „Kościół a polityka – współdziałanie czy konflikt” wzięli udział: prof. Jan Żaryn, Paweł Lisicki, Tomasz Terlikowski, Marek Jurek, Jan Pospieszalski i Grzegorz Górny. Wydarzenie odbyło się w Klubie Marynarki Wojennej „Riviera”.

– Rozmawialiśmy na temat Kościoła, jego dzisiejszej pozycji w Polsce, w rozumieniu zarówno kościoła hierarchicznego, jak i wspólnoty wiernych. (…) Kościół milczący, jest Kościołem, który nie odnosi się do współczesnych wyzwań – powiedział po debacie dyrektor IDMN w wywiadzie dla Polskiego Radia.

Debata rozpoczęła się od nawiązania do jednych z najbardziej podstawowych funkcji społecznych Kościoła, jakie nakreślił prof. Jan Żaryn: od partycypowania w życiu politycznym i przeciwdziałania wykluczeniom. Rozmówcy wielokrotnie nawiązywali do historii, szczególnie do okresu PRL i roli Prymasa Tysiąclecia w życiu społeczno-politycznym drugiej połowy XX w.

Debata była także refleksją nad samą kondycją Kościoła – uczestnicy starali się wskazać źródła współczesnych problemów.

Liczne wypowiedzi w trakcie dyskusji odnosiły się do przyszłości istnienia Kościoła w życiu publicznym.

Więcej o debacie.

Dmowski czy Piłsudski?

Dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn był także uczestnikiem innego panelu dyskusyjnego w czasie festiwalu, zatytułowanego „Dmowski czy Piłsudski – obraz odzyskanej niepodległości w popkulturze”.

W panelu wzięli udział także Jan Ruman, Maciej Pawlicki, Wojciech Tomczyk, Krzysztof Nowak, Bronisław Wildstein.

Uczestnicy debaty wskazywali na dysproporcję istniejącą w przekazie popkulturowym pomiędzy postaciami Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego. Przyczyn tej sytuacji upatrywali m.in. w atrakcyjności żywotów obu Ojców Niepodległości, ale również w polityce historycznej obozu sanacyjnego czy III Rzeczypospolitej.

– Mieliśmy wielu ojców, matek i sióstr niepodległości, jednak tak ułożył się bieg dziejów II RP, że to zwolennicy Piłsudskiego w maju 1926 roku dokonali zamachu stanu. Konsekwencje tego wydarzenia przeżywamy do dzisiaj, ponieważ obóz belwederski potrafił stworzyć niezwykle zgrabną i wpisującą się w polskie dzieje legendę Józefa Piłsudskiego – wskazał dyrektor IDMN.

Gala Finałowa – wręczenie nagród

XIII edycja Festiwalu Filmowego NNW zakończyła się uroczystą galą finałową, podczas której poznaliśmy rozstrzygnięcia w pięciu konkursach głównych Festiwalu. W nich rywalizowało prawie sto produkcji o tematyce historycznej, wśród nich: międzynarodowe filmy fabularne, zagraniczne oraz polskie filmy dokumentalne, wideoklipy oraz reportaże radiowe.

Podczas gali nie zabrakło gości honorowych. Wśród nich była m.in. Maria Mirecka-Loryś oraz Zofia Pilecka-Optułowicz.

Maria Mirecka-Loryś, członkini NOW, komendantka NZW Kobiet, bohaterka prezentowanego podczas Festiwalu filmu dokumentalnego „Boża Przemytniczka” (reż. Ewa Szakalicka), otrzymała nagrodę „Źródło”, którą wręczył dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn.

– Jej energia, od urodzenia po dzisiejszy wiek stu sześciu lat polega na tym, że my bez przerwy się od niej uczymy. Ona nas stale uczy o wielkich sprawach, jak pomoc Polakom na Ukrainie, gdzie była z darami jeszcze dwa lata temu. Wiedzą Państwo dlaczego tyle energii? Bo ta Pani to II Rzeczpospolita! – powiedział podczas wręczenia nagrody dyrektor Instytutu.

Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy być częścią tego wspaniałego projektu. Dziękujemy za cztery dni pełne niezapomnianych historii, świadectw i wzruszeń.

Do zobaczenia w kolejnej edycji!

[envira-gallery id=”6438″]

Autor: Redakcja IDMN